Ο Άρης νίκησε σήμερα Τετάρτη (17/9) την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, στο φιλικό της Καλαμίτσας με σκορ (77-64) με τους δύο προπονητές να βγάζουν πολλά και  χρήσιμα συμπεράσματα.

Η ομάδα του Άρη δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα σε αντίθεση με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, βρέθηκε πίσω με 22-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και στις αρχές της δεύτερης περιόδου η Καβάλα προηγήθηκε με +11 (26-15). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασαν με «όπλο» το περιφερειακό σουτ και με επιμέρους σκορ 11-26 στο διάστημα αυτό, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν με 41-33 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος μετά από ένα ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο, οι «κίτρινοι» ανέβασαν την πίεσή τους και έφτασαν στο τελικό 77-64. Συμπερασματικά να αναφέρουμε ότι οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έπαιξαν μπάσκετ αξιώσεων και άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-41, 47-53, 64-77.

ΕΝΩΣΗ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Κριστέφσκι 15, Καράμπουλας 18 (2), Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 3 (1), Αγγελακόπουλος 6 (1), Χαρισμίδης 6, Καλαμπάκας 5 (1), Τότσιος 8 (1), Γκέλιος 2, Κατσαρές 4.

ΑΡΗΣ: Τόμας 12 (2), Γκίκας 8 (1), Πάσαλιτς 11 (3), Μούρτος 2, Ριντ 9 (1), Βεζένκοφ 23 (2), Σίμτσακ 2, Νέιμικ 10, Χαρίσης, Δήμας, Σαμαράς.

2 Responses to “Ο Άρης Θεσσ. νίκησε σήμερα Τετάρτη (17/9) την Ένωση Καλαθοσφαίρισης στο φιλικό της Καλαμίτσας με σκορ (64-77)”