Σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο, σε ένα σπουδαίο ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, για την 16η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας παίζοντας ψυχωμένα, με πάθος πήρε παλικαρίσια νίκη σε βάρος της ομάδας του Αμαρουσίου με 70-68.

Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς γυρισμό στο κλειστό της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» το οποίο χρειάστηκε πολλές φορές η Ένωση να γυρίσει για να φτάσει στην σπουδαία νίκη σε ένα παιχνίδι που στα τελευταία δευτερόλεπτα του οι καρδιές κόντεψαν να σπάσουν.

Όλα «κρέμονταν σε μία τεντωμένη κλωστή»

Στην αναμέτρηση με το Μαρούσι όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο παρκέ σε αντίθεση με την Ένωση που είχε κενά στην άμυνα και στα μισά της 1ης περιόδου προηγήθηκαν με 6-12, δείχνοντας ότι εύκολα δεν θα «παραδώσουν τα όπλα». Η Ένωση βρήκε προσωρινά κάποιες λύσεις στην επίθεση στα επόμενα λεπτά, μείωσε στο 8’ σε 14-17 και το 1ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 20-23 με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Καβάλα και Μαρούσι μπήκαν δυνατά και στην 2η περίοδο και στο 13’οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 πόντους, 25-28 και το παιχνίδι μέχρι το τέλος αναμένονταν συναρπαστικό. Μάλιστα η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα και στα επόμενα λεπτά, στο 14’ το σκορ έγινε 25-31 αλλά στο 16’ η ομάδα της Καβάλας που ανέβασε αισθητά την απόδοση της, μείωσε στον πόντο με το ταμπλό να γράφει 31-32. Ο αγώνας ξεκινούσε από την αρχή και στο 17’ οι γηπεδούχοι που ανέβασαν τρομερά την απόδοση τους πέρασαν μπροστά στο σκορ με 36-32 με ένα συνολικά σερί 11-1, θέλοντας να δείξουν ότι ήθελαν τη νίκη περισσότερο από τον αντίπαλο τους. Έτσι η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να είναι μπροστά στο σκορ αλλά το Μαρούσι να μειώσει σε 36-34 αλλά βέβαια εκεί που πρέπει να σταθούμε είναι στην εκπληκτική άμυνα της Ένωσης η οποία στο 2ο δεκάλεπτο δέχθηκε μόλις 11 πόντους. Δεν είχε κριθεί απολύτως τίποτε, το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμη με τις δύο ομάδες να μπαίνουν εκ νέου δυνατά στο παρκέ του «Αλεξάνδρα Δήμογλου» και στο 3ο δεκάλεπτο. Η Ένωση συνέχισε να βρίσκει στην επίθεση, στο 23’ το σκορ έγινε 41-38 και εκτίμηση όλων ήταν ότι και το παιχνίδι με το Μαρούσι θα είχε φινάλε δραματικό. Στα μισά του 3ου δεκάλεπτου το σκορ έγινε 46-42, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 46-44 και στο 28’  με ένα σερί 0-6 που «έχτισε» η ομάδα του Αμαρουσίου πέρασε μπροστά στο σκορ με 46-48. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 50-50 και η αγωνία είχε φτάσει στο απροχώρητο.  Άπαντες στο «στρατόπεδο» της Καβάλας γνώριζαν ότι στην τελευταία περίοδο η Ένωση έπαιζε την παραμονή της στην Α2 κατηγορία. Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες της ομάδας να Καβάλας να συνεχίζουν να παίζουν ψυχωμένα και πολύ αποφασιστικά και στο 32’ η Ένωση προηγήθηκε με 55-52. Όμως το Μαρούσι που ήθελε να παραμείνει ζωντανό στην υπόθεση της νίκης, στο 35 ισοφάρισε σε 55-55. Όλα «κρέμονταν σε μία τεντωμένη κλωστή» όπως και η τύχη του αγώνα. Άγχος και κούραση κυριαρχούσαν αλλά οι παίκτες της ομάδας της Καβάλας στα τελευταία λεπτά του δραματικού αγώνα βρήκαν τις δυνάμεις αλλά και τα ψυχικά αποθέματα που έπρεπε για να πάρουν την σπουδαία νίκη. Στο 38’ η Ένωση προηγήθηκε με 65-61, στο 39’  14’’ το σκορ έγινε 68-68, οι καρδιές ήταν έτοιμες να σπάσουν και τελικά το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, δύσκολα, δίκαια αλλά παλικαρίσια πήρε την πολυπόθητη νίκη με σκορ 70-68.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λόρτος-Τσιρτσιμάλης (Μπρίγκος)
    Δεκάλεπτα: 20-23, 36-34, 50-50, 70-68
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 3, Χουχούμης 16 (4), Καμάρας 8 (2), Ναούμης 13 (2), Προδρόμου 11 (1), Κουμλέλης 6, Φλιάτης 2, Σκλήβας 2, Παπάς 9 (1), Σταματογιάννης.
    Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 8, Στασινός 17 (1), Ξυδάς 6 (2), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι 2, Κανέλλης 3 (1), Λυκογιάννης 2, Σουρλής 8 (2), Παπαγεωργόπουλος 8 (1), Μιχαλούτσος 7.