Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε “εφιάλτη” από το α’ ημίχρονο για την ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη, η Καβάλα BC αφού πραγματοποίησε μετριότατη εμφάνιση γνώρισε την 4η σερί ήττα της στο πρωτάθλημα στην Α2, ΤΟ απόγευμα του Σαββάτου (29/10) στην έδρα ης ΑΕ Ψυχικού με σκορ (74-49).

Μακριά από το καλό της εαυτό

Το παιχνίδι της ΑΕ Ψυχικού με την Καβάλα BC ξεκίνησε με τις ιδανικότερες συνθήκες για τους γηπεδούχους οι οποίοι εκμεταλεύτηκαν στο έπακρο τις αδυναμίες της ομάδας του Ηλία Μωσαϊδη και από πολύ νωρίς επέβαλαν τον ρυθμό τους. Γενικά να αναφέρουμε ότι η ομάδα της Καβάλας κυρίως στην 2η περίοδο έπαθε μπλακ άουτ. πραγματοποίησε πολύ άσχημη εμφάνιση και σε καμιά περίπτωση δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας πολλές επιλογές στην επίθεση η ομάδα του Ψυχικού με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου βρέθηκε νε είναι μπροστά στο σκορ με 3 πόντους αφού το πρώτο 10λεπτο έκλεισε με (12-9). Όμως και στη 2η περίοδο η ανωτερότητα των γηπεδούχων ήταν ακόμη μεγαλύτερη και δεν επέτρεψε στην ομάδα της Καβάλας να αντιδράσει καθόλου. Τα αμυντικά κενά της Καβάλα BC και στην 2η περίοδο ήταν πολλά, λύσεις δεν είχε σχεδόν καθόλου στην επίθεση και γενικότερα πραγματοποίησε μία εμφάνιση κάτω του μετρίου προβληματίζοντας τους πάντες. Αυτό μάλιστα αποδεικνύεται από το ότι ο α΄ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι (34-14) και η διαφορά στους 20 πόντους. Στην 3η περίοδο η διαφορά των δύο ομάδων ήταν αισθητή και πάλι, οι γηπεδούχοι έβρισκαν πολύ εύκολα το αντίπαλο καλάθι με αποτέλεσμα η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων να μεγαλώσει ακόμη πιο πολύ και να ολοκληρωθεί με ( 57-28), Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο 4ο δεκάλεπτο, όλα πλέον είχαν κριθεί παρά το ότι οι παίκτες της Καβάλας “ξύπνησαν” κατά κάποιον τρόπο αλλά ήταν πολύ αργά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι στο τέλος να φτάσουν στην άνετη επικράτηση με σκορ (74-49).

Δεκάλεπτα: 12-9, 34-14, 57-28, 74-49

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Ρεμεντέλας): Νίκου 18 (1), Αχής 15 (3), Τσιότρας 2, Παπανικολάου 13 (1), Σακελλαρίου 10, Χρυσός, Σίνης 4, Τσιώκος 9, Μουράτος 12 (1).

ΚΑΒΑΛΑ BC (Μωσαΐδης): Αναστασάκης 6, Μανούσος 5, Μάζουρτζακ 9, Μανάκας 3, Κελαΐδης 5 (1), Γκέλιος 11 (3), Μούκας 3 (1), Σκλήβας 7.