Σε ένα παιχνίδι ντέρμπι, με δύναμη, πολλές συγκινήσεις, και ιδιαίτερα δραματικό ο ΓΣ Ελευθερούπολης έχασε στην έδρα του από τον Πανερυθραϊκό με 78-83, για την 14η αγωνιστική της Α2 των ανδρών και καλπάζει για τα play off του πρωταθλήματος.

Από την αρχή του και σε όλη τη διάρκεια του, το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο, συγκλονιστικό, με πολλές δυνατές μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια με πάθος και διάθεση από τις δύο ομάδες να πάρουν την πολυπόθητη νίκη. Οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές και αυτό αποδεικνύεται από το ότι η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη με 19-19 ενώ με την ολοκλήρωση του 2ου δεκάλεπτου ο ΓΣ Ελευθερούπολης ήταν μπροστά με ένα καλάθι αφού το σκορ έγινε 39-37. Το  σκηνικό δεν άλλαξε και στην 3η περίοδο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες που ήταν κοντά στο σκορ, συνέχισαν να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και αυτή ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου, να είναι μπροστά μόλις με 1 πόντο, 59-58. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, είχε δραματικό χαρακτήρα και τελικά ο ΓΣ Ελευθερούπολης έχασε στις λεπτομέρειες και δύσκολα από τον Πανερυθραϊκό με 78-83.

Διαιτητές: Λόρτος-Τσιρτσιμάλης-Αγραφιώτης Ιωάν.

14. Καβάλα** 1-11 (805-954) 13

* Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά θέση στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος.
    ** Με διπλό αστερίσκο οι ομάδες που έμειναν μαθηματικά εκτός 8άδας και δεν θα συνεχίσουν στο 2ο γύρο.
    – Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
    – Εκκρεμούν οι αγώνες Καβάλα – Ολυμπιακός (14η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί) και Απόλλωνας Πάτρας – Δάφνη Δαφνίου (14η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί).

Η επόμενη αγωνιστική (15η, 22/5 – 17:00)