Με μία μεγάλη έκπληξη άρχισε το πρωτάθλημα της Α2. Τη σημείωσε το Μαρούσι, το οποίο μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με κορυφαίο τον Γιάννη Γκαγκαλούδη (25 πόντοι), επικράτησε μέσα στην Ελευθερούπολη του Γυμναστικού Συλλόγου με 85-91.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (36-35) η ομάδα των βορείων προαστίων αποσπάστηκε με 14 πόντους διαφορά στο 27′ (48-62) και την κράτησε με νύχια και με δόντια μέχρι τέλους. Το καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν μέχρι τους 3 πόντους 1’08” πριν από τη λήξη (84-87). Αξιο αναφοράς τα 15/37 τρίποντα που είχαν οι “κιτρινόμαυροι” (40,5%)!

Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός στη δική του πρεμιέρα στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ, όπου νίκησε εύκολα τον Τρίτωνα 91-75, βασιζόμενος στο αρχικό 20-4 έπειτα από 8 αγωνιστικά λεπτά! Ο Διονύσης Σκουλίδας (20 πόντοι) και ο Απόλλωνας Τσόχλας (13 πόντοι) οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με +23 στο 32′ (79-56) και βρέθηκαν σε τρομερή μέρα πίσω από τα 6,75μ. (15/27 τρίποντα), απέναντι στην απελπιστικά άστοχη ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου, που είχε 2/19 τρίποντα και συνολικό ποσοστό 34,8%. Ο Δημήτρης Παπαδημητρίου (17 πόντοι) ή Την πρώτη, χρονικά, νίκη του νέου πρωταθλήματος τη σημείωσε ο Φίλιππος Βέροιας. Με ηγέτη τον Θέμη Κοθρά (18 πόντοι), η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη, συνέτριψε τον Κόροιβο με το πειστικό 79-54, αντιμετωπίζοντας ελάχιστα προβλήματα μετά το αρχικό 8-18. Από το 7′ έως το 17′ ο Φίλιππος έτρεξε ένα τρομερό επιμέρους 27-4, χάρις στο οποίο δημιούργησε προβάδισμα 13 πόντων (35-22). Η διαφορά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους 9 πόντους από εκεί και πέρα. Ίσα ίσα που εκτοξεύτηκε μέχρι το τελικό +25, που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο ματς για τους γηπεδούχους. Ο Γιάννης Μιχαλούτσος (15 πόντοι) ξεχώρισε από τον Κόροιβο, που με ποσοστό 33,3%, 6/25 τρίποντα και 8/18 βολές δεν είχε φυσικά καμία τύχη.

Τα ντέρμπι της πρεμιέρας έγιναν στο Μετς και -κυρίως- στο Ναύπλιο. Εκεί όπου ο Φάνης Κουμπούρας ευστόχησε σε 6/6 βολές στο τελευταίο λεπτό και βοήθησε τον Οίακα να καταβάλει τη Δάφνη Δαφνίου με 86-81. Το συγκεκριμένο ματς ήταν το πιο ισορροπημένο της πρεμιέρας. Οι ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 12 φορές και άλλες 13 το σκορ ήταν ισόπαλο και παρότι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 65-52 στο 29‘, η ομάδα του Χαϊδαρίου βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει στον έναν πόντο τέσσερα λεπτά αργότερα (68-67) και να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ (74-74 και 77-77). Στο πιο κρίσιμο σημείο, πάντως, ο Χαϊδάς πέτυχε το καλάθι του αγώνα. Με το σκορ 77-77 ο νεαρός γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο στο 38′ και έδωσε αέρα τριών πόντων στον Οίακα (80-77). Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Κουμπούρας και οι βολές του.

Στο Μετς το Παγκράτι ήταν ανώτερο στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά (49-36 στο ημίχρονο και 64-51 στο 29′), ωστόσο τα χρειάστηκε μέχρι να υπερκεράσει το εμπόδιο του Ψυχικού με 79-75. Με τον Αλέξη Κυρίτση (33 πόντοι) να σκοράρει όπως θέλει, το Ψυχικό απείλησε τους “ροσονέρι”, όχι όμως αρκετά ώστε να φύγουν και με το “διπλό” από το Μετς.

Τέλος, ο Πανερυθραϊκός επιβεβαίωσε τη δυναμικότητά του στο Αγρίνιο, όπου νίκησε την τοπική ομάδα 67-52, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε με επιμέρους 3-18 και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να βάλουν καλάθι στα τελευταία 7’48”! Αν συνυπολογίσουμε, δε, ότι το Αγρίνιο έκανε και ενάμισι λεπτό να σκοράρει στην 3η περίοδο, τότε η ομάδα του Διαμαντάκου έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ για 9’17” από το 23′ έως το 32′ της αναμέτρησης!