Τι κι αν η Ελευθερούπολη έφτασε μία ανάσα από μία πολύ σημαντική νίκη και ενώ είχε βρεθεί ακόμα και με +14 μπροστά στο σκορ, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων είχε το Νίκο Λιακόπουλο να δώσει τη λύση και να οδηγήσει την ομάδα του σε μία ακόμα νίκη, με την ομάδα του Αιγάλεω να επικρατεί εκτός έδρας με 81-77.

Ο ΓΣΕ ήταν ανά διαστήματα εντυπωσιακός, έχοντας μόλις 7 λάθη και οδηγώντας τους φιλοξενούμενους σε 13, την ώρα που ο Δεληγεώργης έκανε το καλύτερο του φετινό παιχνίδι. Το πρόβλημα για τον Διαγόρα ήταν κυρίως επιθετικό, με αποκορύφωμα το β’ δεκάλεπτο όταν και πέτυχε μόλις 11 πόντους, ενώ στα μέσα της γ’ περιόδου η διαφορά έφτασε στο +14 (54-40), με το παιχνίδι να φαντάζει σχεδόν χαμένο. Τότε ανέλαβε δράση ο Νίκος Λιακόπουλος, με τον έμπειρο γκαρντ να βοηθά στην αρχική μείωση του σκορ. Μέχρι σχεδόν το φινάλε του αγώνα η διαφορά είχε μειωθεί στους 3 (77-74) με σχεδόν 2′ λεπτά να απομένουν για το τέλος. Τότε, οι 7 σερί πόντοι του Λιακόπουλου, αλλά και η αποτελεσματική άμυνα έφεραν στο φινάλε το μεγάλο διπλό. Ο ηγέτης του Διαγόρα τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Καλογερόπουλος Λ.-Θεοδώρου (Μπρίγκος)
    Δεκάλεπτα: 22-20, 41-31, 65-57, 77-81
    ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Γοργόνης 9 (1), Τσούτσος 14 (3), Γκέλιος 5 (1), Μοτσενίγος 12 (3), Καραγιώργος 4, Σταμπουλής 5 (1), Καμπουρίδης, Μπένας 14 (2), Δεληγεώργης 14 (1).
    Διαγόρας (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος, Κουκάς 8 (2), Καράμπουλας 11 (2), Πολυτάρχου 13 (3), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 31 (2), Καρασταμάτης 3 (1), Βλάχος, Μαχαίρας 5, Γκιουζέλης 8 (2).