Αυτήν την φορά ο ΓΣ Ελευθερούπολης δεν τα κατάφερε αφού ο Κόροιβος  ο οποίος είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75 (42,95%) πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη με 60-69.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Νίκου Καραγιάννη στον πάγκο της ομάδας από την Αμαλιάδα, δείχνοντας το δρόμο ενόψει της συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν εκπληκτικό α’ δεκάλεπτο, με τον Ματαλών να επιστρέφει από τον τραυματισμό του και να δείχνει με το καλημέρα τις διαθέσεις του έχοντας 3 τρίποντα, από τα συνολικά 7/8 σουτ από τα 6,75, με τον Κόροιβο να φαντάζει ασταμάτητος και να δέχεται μόλις 7 πόντους. Ο ΓΣΕ αντέδρασε στο β’ δεκάλεπτο και μέσω της άμυνας του (δέχθηκε 10 πόντους), κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ημίχρονο 39-26. Το β’ ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Ελευθερούπολη να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά κάτω από τους 10 και το κατάφερε με το Μανοΐλοβιτς (40-48), όμως ο Κόροιβος είχε τις απαντήσεις, ενώ το τρίποντο του Δημητρακόπουλου στο φινάλε επανέφερε τη διαφορά στο +13. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν κι άλλο ταχύτητα, με την Ελευθερούπολη να προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί και να μειώνει ακόμα και στους 6 (60-66) με 40” να απομένουν για τη λήξη, όμως ο Ματαλών ευστόχησε στις βολές στο φινάλε, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη. Κορυφαίος ήταν ο έμπειρος γκαρντ, τελειώνοντας τον αγώνα με double double, έχοντας 20 πόντους και 10 ασίστ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λόρτος-Θεοδώρου (Στουπίδης)
    Δεκάλεπτα: 7-29, 26-39, 43-56, 60-69
    Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας, Μανοΐλοβιτς 18 (1), Γοργόνης, Τσούτσος 3 (1), Γκέλιος 4, Μοτσενίγος 8 (2), Καραγιώργος 2, Σταμπουλής 9 (1), Καμπουρίδης 11 (1), Μπένας 5.
    Κόροιβος (Καραγιάννης): Μάινς 6 (1), Ρουτκάουσκας 9, Δημητρακόπουλος 5 (1), Ματαλών 20 (5), Χρυσόπουλος 7 (1), Χατζηδάκης, Κάτζος, Αθανασούλας 16 (2), Μπεκρής, Τάταρης 6 (2).