Στον πρώτο αγώνα για τα play off που έδωσε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας αν και το πάλεψαν οι παίκτες της έχασε μέσα στην Πάτρα από την ομάδα του Απόλλων που ήταν ανώτερο στο μεγαλύτερο διάστημα, με σκορ 55-37.

Στην αναμέτρηση  και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και στο 4’ το σκορ ήταν 8-7 αποδεικνύοντας ότι Απόλλων Πάτρας και Ένωση είναι αποφασισμένες για τη νίκη αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στα μισά της 1ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια όταν το σκορ έγινε 10-10, στο 7’ οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη πέρασαν μπροστά με 12-13 και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς καμία αλλαγή στο σκορ. Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν με το ίδιο πάθος και στο 12’είχαμε νέα ισοπαλία 15-15 ενώ στα μισά της 2ης περιόδου ο Απόλλων πέρασε μπροστά στο σκορ με 20-16. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς και να επιβάλουν το ρυθμό τους, στο 17’ «έχτισαν» μία διαφορά 10 πόντων όταν το σκορ έγινε 29-19 και το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με την ίδια διαφορά πόντων. Στην 3η περίοδο η ομάδα των Πατρών συνέχισε να έχει καλό ρυθμό και περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση ενώ από την άλλη πλευρά το συγκρότημα της Ένωσης δύσκολα έβρισκε λύσεις στο αντίπαλο καλάθι. Στο 24’ το σκορ έγινε 35-21 και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 42-30. Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, στο 33’ο Απόλλων συνέχισε να είναι μπροστά με 49-33 όλα είχαν κριθεί και το παιχνίδι τελείωσε με 55-37.

Διαιτητές: Τσώνος-Θεονάς-Γιακείμη (Θεοδοσόπουλος)
    Δεκάλεπτα: 12-13, 29-19, 42-30, 55-37
    Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 3 (1), Βλάχος, Τζαϊδάς, Μπέμπης 2, Κασπίρης, Μολφέτας 8, Ζούμπος 10 (1), Μπαζίνας 6 (2), Εζόμο 6, Δημακόπουλος 4, Καζαρνόφσκι 16.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 11 (1), Χουχούμης 4, Παπαζούδης, Καμάρας 5 (1), Ναούμης, Προδρόμου 2, Πιεβάλιτσα, Σκλήβας 2, Παπάς 2, Σταματογιάννης 6 (1), Μπουτερλεβίτσιους 5.

Το επόμενο παιχνίδι της Ένωσης κόντρα στον Απόλλων Πάτρας προγραμματίστηκε για το ερχόμενο Σάββατο 15 Μαΐου στις 5 το απόγευμα στο κλειστό της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» και το σίγουρο είναι ότι οι παρουσία των καβαλιωτών φιλάθλων κρίνεται κάτι περισσότερο από απαραίτητη.