Στην κυριολεξία «φωτιά» πήρε η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ κατηγορίας στην Ε.Π.Σ. Καβάλας μιας και στις αναμετρήσεις για την 22η αγωνιστική που έγιναν το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Απριλίου τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν δημιουργούν ακόμη μεγαλύτερο κλίμα αγωνίας.
Πιο συγκεκριμένα ο Βύρων Καβάλας δεν κατάφερε να ξεπεράσει εντός έδρας το εμπόδιο της Νέας Καρβάλης αφού αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ (2-2) και κατά συνέπεια, η Δόξα Θεολόγου που νίκησε στο γήπεδο του Ποτού τον Βρασίδα Νέας Περάμου με σκορ (2-0), μείωσε στον 1 πόντο την διαφορά του από την κορυφή της βαθμολογίας. Στο παιχνίδι της ανόδου μπορούμε να πούμε ότι βρίσκεται και ο Ορφέας Ελευθερούπολης αφού εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και νίκησε την Αναγέννηση Λιμεναρίων με σκορ (3-1) ενώ ο Άρης Πηγών ήταν καλύτερος από τον Θεαγένη Θάσου εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και αξιοποιώντας την ανωτερότητά του νίκησε με το ίδιο σκορ. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και σε μία πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση ο Φρίξος Πλατανοτόπου νίκησε την ΑΕΚ Καβάλας με (2-1) ενώ στο Χαλκερό ο τοπικός Ατρόμητος επί της ουσίας δεν αντιμετώπισε προβλήματα αφού νίκησε τον Κεραυνό Κρηνίδων με (3-0). Τέλος ο ΜΑ Φιλίππων πήρε την νίκη στα χαρτιά με (0-3) σε βάρος του Ολυμπιακού Καβάλας που αποχώρησε από το πρωτάθλημα. Παράλληλα να τονίσουμε ότι είχαμε και μία εξ αναβολής αναμέτρηση για τον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας στην οποία ο Μακεδονικός Αγιάσματος νίκησε εκτός έδρας με σκορ (0-2) την ομάδα της Παναγίας. Τέλος για τον τελικό του κυπέλλου κατηγοριών στον 3ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας ο Κεραυνός Ελευθερών πήρε τη νίκη με σκορ (2-0) και κατέκτησε το τρόπαιο.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Απριλίου σε διάφορα γήπεδα του Νομού Καβάλας, οι βαθμολογίες και επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής:
Α’ κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Τα αποτελέσματα-22η αγωνιστική
Δόξα Θεολόγου-Βρασίδας Ν. Περάμου 2-0
Άρης Πηγών-Θεαγένης Θάσου 3-1
Ατρόμητος Χαλκερού-Κεραυνός Κρηνίδων 3-0
Ολυμπιακός Καβάλας -Μ.Α. Φιλίππων 0-3 α.α.
Βύρωνας Καβάλας-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης 2-2
Φρίξος Πλατανοτόπου-ΑΕΚ Καβάλας 2-1
Ορφέας Ελευθ/πολης-Αναγέννηση Λιμεναρίων 3-1
Α’ κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η βαθμολογία-22η αγωνιστική
Βύρωνας Καβάλας (47-13) 52
Δόξα Θεολόγου (39-7) 51
Ορφέας Ελευθερούπολης (48-16) 46
Βρασίδας Νέας Περάμου (42-24) 41
Αναγέννηση Λιμεναρίων (37-25) 37
Φρίξος Πλατανοτόπου (3-33) 34
Ναζιανζός Ν. Καρβάλης (37-27) 33
Άρης Πηγών (34-31) 33
Ατρόμητος Χαλκερού (27-35) 27
ΑΕΚ Καβάλας (21-22) 25
ΜΑ Φιλίππων (25-54) 21
Θεαγένης Θάσου (25-39) 17
Κεραυνός Κρηνίδων (19-47) 13
Ολυμπιακός Καβάλας (αποχώρησε)
Β1 κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η ερχόμενη-23η αγωνιστική
Βρασίδας Ν. Περάμου-Θεαγένης
Κεραυνός Κρηνίδων-Δόξα Θεολόγου
Μ.Α. Φιλίππων -Άρης Πηγών
Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Ατρόμητος Χαλκερού
ΑΕΚ Καβάλας-Ολυμπιακός Καβάλας
Ορφέας Ελευθερούπολης-Βύρωνας Καβάλας
Αναγέννηση Λιμεναρίων-Φρίξος Πλατανοτόπου
Β1 κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η ερχόμενη-21η αγωνιστική
Μαίανδρος Γέροντα-Πανιώνιος Ξεριά
Ατρόμητος Λεκάνης-Κεραμωτή
Μυρμιδόνες Καβάλας-Α.Ο. Ποταμιάς
Αίας Παναγίας-Ποντιακός Ποντολιβάδου
Μακεδονικός Αγιάσματος-Απόλλων Χρυσοχωρίου
Φάρος Μαριών-Ποσειδών Καβάλας
Β1 Κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η βαθμολογία-20η αγωνιστική
ΠΟ Κεραμωτής (77-16) 54
Απόλλων Χρυσοχωρίου (56-20) 44
Μακεδονικός Αγιάσματος (35-19) 41
Ποσειδώνας Καβάλας (36-30) 33
Πανιώνιος Ξεριά (39-22) 32
Μαίανδρος Γέροντα (29-44) 30
ΑΟ Ποταμιάς (31-33) 26
Αίας Παναγίας (32-44) 24
Μυρμιδόνες Καβάλας (28-40) 17
Ατρόμητος Λεκάνης (17-38) 14
Ποντιακός Ποντολιβάδου (17-38) 13
Φάρος Μαριών (19-62) 8
*** Ο Ατρόμητος Λεκάνης ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -3 βαθμούς
*** Αγίασμα και Αίας Παναγίας έχουν από έναν αγώνα λιγότερο
Β1 κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η επόμενη-22η αγωνιστική
Μαίανδρος Γέροντα-Ατρόμητος Λεκάνης
Πανιώνιος Ξεριά-Μυρμιδόνες Καβάλας
Κεραμωτή-Αίας Παναγίας
Α.Ο. Ποταμιάς -Μακεδονικός Αγιάσματος
Ποντιακός Ποντολιβάδου -Φάρος Μαριών
Απόλλων Χρυσοχωρίου-Ποσειδών Καβάλας
Β2 κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η ερχόμενη-21η αγωνιστική
Ηρακλής Καβάλας-Καβάλα 2004
Μακεδονικός Αμισιανών-Κεραυνός Καλλιράχης
Άρης Πρίνου-Δόξα Αμυγδαλεώνα
Άρης Ζυγού-Ασπίδα Πολυστύλου
ΠΑΟΚ Καβάλας-Ελπίδες Καβάλας
Ρεπό: Άγιος Λουκάς
Β2 κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η βαθμολογία-20η αγωνιστική
Δόξα Αμυγδαλεώνα (29-14) 38
Μακεδονικός Αμισιανών (38-17) 35
Ηρακλής Καβάλας (43-14) 34
Καβάλα 2004 (41-25) 31
ΠΑΟΚ Καβάλας (29-16) 30
Άρης Πρίνου (34-27) 29
Άρης Ζυγού (34-28) 22
Ασπίδα Πολύστυλου (24-28) 23
Κεραυνός Καλλιράχης (24-42) 20
Ελπίδες Καβάλας (9-38) 7
Άγιος Λουκάς (11-67) 2
*** Ο Ηρακλής Καβάλας ξεκίνησε με -6 βαθμούς και ο Άγιος Λουκάς με -3
Β2 κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η επόμενη-22η αγωνιστική
Καβάλα 2004-Μακεδονικός Αμισιανών
Άγιος Λουκάς-Άρης Πρίνου
Κεραυνός Καλλιράχης-Άρης Ζυγού
Δόξα Αμυγδαλεώνα-ΠΑΟΚ Καβάλας
Ασπίδα Πολυστύλου-Ελπίδες Καβάλας
Ρεπό: Ηρακλής Καβάλας
Β3 κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η ερχόμενη-21η αγωνιστική
ΑΕ Πιερέων 2004-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα
Α.Σ. Παγγαίο-Αστέρας Φωλιάς
Α.Ο.Ελαιοχωρίου-Βυζάντιο
Ατρόμητος Ακροβουνίου-Ένωση Παγ. Δρυάδας
Κεραυνός Ελευθερών-Α.Ο. Κάρυανης
Ρεπό: Μ.Α. Ορφανίου
Β3 κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η βαθμολογία-20η αγωνιστική
ΜΑ Ορφανίου (67-12) 53
Αστέρας Φωλιάς (46-24) 38
Κεραυνός Ελευθερών (41-18) 35
Ένωση Παγ. Δρυάδας (41-23) 33
ΑΟ Κάρυανης (36-32) 29
ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα (38-27) 27
Ατρόμητος Ακροβουνίου (39-34) 24
ΑΟ Ελαιοχωρίου (31-26) 23
Βυζάντιο Κοκκινοχώματος (18-49) 14
ΑΕ Πιερέων (15-43) 10
ΑΣ Παγγαίο (5-92) -3
Β1 κατηγορία-ΕΠΣ Καβάλας
Η επόμενη-22η αγωνιστική
ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Α.Σ. Παγγαίο
Μ.Α. Ορφανίου-Α.Ο.Ελαιοχωρίου
Αστέρας Φωλιάς-Ατρόμητος Ακροβουνίου
Βυζάντιο-Κεραυνός Ελευθερών
Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδα -Α.Ο. Κάρυανης
Ρεπό: ΑΕ Πιερέων 2004