Σε ένα παιχνίδι με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δήμογλου», με πολύ άγχος, μεγάλη αγωνία και σπουδαίο βαθμολογικό ενδιαφέρον η Ένωση τελικά πήρε μία νίκη πολύτιμη σε βάρος του Κόροιβου με σκορ (68-64) και έκανε ένα ακόμη βήμα στον στόχο της παραμονής.

Το παιχνίδι 23ης αγωνιστικής της Α2, σε όλη τη διάρκεια του, είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ήταν αμφίρροπο με πολλές ισορροπίες με πάθος και δύναμη τόσο από τους παίκτες της Ένωσης όσο και από τους αντίστοιχους και κυρίως είχε εκείνη τη δίψα από την Ένωση και τον Κόροιβο να πάρουν την σπουδαία νίκη. Το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στις λεπτομέρειες και ειδικότερα στο 4ο δεκάλεπτο με την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να είναι ανώτερο, να παίζει καλύτερα σε άμυνα και επίθεση και αφού λαχτάρησε τους φιλάθλους της, πήρε τελικά μία δίκαιη νίκη η οποία κάνει άπαντες μέσα στα αποδυτήρια της Ένωσης να αισιοδοξούν.

Πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση

Κόντρα στον Κόροιβο η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη πάση θυσία ήθελε τη νίκη, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι αλλά το σίγουρο είναι ότι είχε να ξεπεράσει το εμπόδιο μίας ομάδας η οποία θα το πάλευε μέχρι το τέλος. Το γεγονός αυτό οδήγησε την Ένωση στο 2ο να μπει μπροστά στο σκορ με 6-3 και ένα λεπτό μετά οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά τους αφού προηγήθηκαν με 9-3. Οι γηπεδούχοι ήθελαν από νωρίς να βάλουν το «νερό στο αυλάκι» αλλά οι παίκτες του Κόροιβου είχαν διαφορετική άποψη. Έτσι στα μισά της 1ης περιόδου ο Κόροιβος εκμεταλλευόμενος κάποια κενά στην αντίπαλη άμυνα, με ένα σερί 0-6, έφερε το παιχνίδι στα ίσια αλλά στο 6’ η Ένωση πέρασε πάλι μπροστά στο σκορ με 11-10. Οι παίκτες της ομάδας της Καβάλας, «έχτιζαν» τη νίκη βήμα βήμα, στο 7’ προηγήθηκαν με 14-12 και το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να φτάνει στην μέγιστη τιμή της τη διαφορά από τον αντίπαλο  τους μιας και το σκορ έγινε 22-18. Στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με την Ένωση στο 12’ να προηγείται με 27-23 και να δείχνει ότι είναι περισσότερο αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Όλοι ήξεραν ότι το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμη και ότι ο Κόροιβος δεν θα τα παρατούσε εύκολα. Μάλιστα στο 14’ το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή όταν το σκορ έγινε 27-27 ενώ στα μισά του 2ου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 28-29.  Η Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ με την συμπλήρωση του 17’ με 33-32 και οι παίκτες έδειχναν ότι είχαν πιο καθαρό μυαλό από τον αντίπαλο τους και ένα λεπτό πριν το τέλος του 2ου δεκάλεπτου η διαφορά και πάλι έφτασε τους 4 πόντους (37-33). Όμως στα τελευταία 60’’ του 2ου δεκάλεπτου ο Κόροιβος αντέδρασε με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 37-38. Ο δρόμος μέχρι το τέλος του αγώνα θα ήταν μακρύς, ψυχοφθόρος και δύσκολος για τους γηπεδούχους οι οποίοι έπρεπε να ανεβάσουν αισθητά τους ρυθμούς τους, παίζοντας μπροστά στο κοινό τους. Οι καβαλιώτες φίλαθλοι προσπαθούσαν και στήριζαν τους παίκτες της Ένωσης οι οποίοι όμως δεν μπήκαν ζεστοί στο 3ο δεκάλεπτο. Στο 22’ το σκορ έγινε 40-43 αλλά λίγο πριν από τα μισά της 3ης περιόδου προέκυψε νέα ισοπαλία 45-45 με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ το οποίο στο 26 ήταν ισόπαλο 48-48 και ένα λεπτό μετά έγινε 51-50 με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 56-50. Στο 4ο  δεκάλεπτο η Ένωση έπαιξε πολύ ψυχωμένα με τους παίκτες της να γνωρίζουν το μέγεθος της ευθύνης τους. Μάλιστα στο 32’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 11 πόντους (61-50) φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα τους. Η νίκη ήταν πολύ κοντά για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, στο 33’ το σκορ ήταν 61-53 αλλά στην συνέχεια οι παίκτες της Καβάλας για ένα 3λεπτο υπνωτίστηκαν και έχασαν τη γη κάτω από τα πόδια τους. Αρχικά ο Κόροιβος μείωσε στο 35’ σε 61-58 και στην συνέχεια ανεβάζοντας αισθητά την απόδοση του, προηγήθηκε στο 36’ με 63-64. Το ντέρμπι δεν άφηνε πολλά περιθώριά, η Ένωση στο 38 πέρασε και πάλι μπροστά με 67-64  και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν την σπουδαία νίκη με σκορ 68-64.

\Διαιτητές: Παγώνης-Ταρενίδης Στ.-Ξέρας (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 22-18, 37-38, 56-50, 68-64

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 2, Χουχούμης 7 (1), Καμάρας 6, Ναούμης 11 (2), Προδρόμου 18 (4), Κουμλέλης,, Φλιάτης, Σκλήβας 12, Παπάς, Μπουτερλεβίτσιους 12 (2).

Κόροιβος Αμ. (Σαμόλης): Χείλαρης 10, Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος 4, Μαραγκάκης 6 (2), Γκιουζέλης 5, Κάτζος, Τσιάκος 8, Λεϊμάνις 26 (5), Γραβάνης 3, Θεοδωράκος.