Όσο μπορούσε το πάλεψε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης μέσα στην Πάτρα αλλά τελικά αφού έμεινε από δυνάμεις υπέκυψε φυσιολογικά στην ανωτερότητα του τοπικού Απόλλων γνωρίζοντας δικαιολογημένα την ήττα με  σκορ 80-60, για την 17η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη θα πρέπει να τονίσουμε ότι έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στις 2 πρώτες περιόδους του παιχνιδιού και με «όπλο» την πολύ καλή άμυνα περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τις επιθετικές αρετές της ομάδας του Απόλλων Πατρών. Πολύ καλά όμως η ομάδα της Καβάλας τα πήγε και στον επιθετικό τομέα παρά το ότι ο Ανδρέας Καραπιπερίδης δεν είχε στην διάθεση του τον τραυματία Ετινόσα. Αντίθετα στην 3η και 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις, έδειξαν πολύ κουρασμένοι, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι αντίστοιχοι του Απόλλων Πατρών και οι οποίοι πήραν τελικά την πολύ σπουδαία και καθοριστική νίκη γι’ αυτούς με 80-60.

Τρομερή 2η περίοδο για την Ένωση

Απόλλων Πάτρας και Ένωση ξεκίνησαν πολύ καλά αλλά και αποφασιστικά το παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά δεν υπήρξε κάποια ομάδα να ξεχωρίσει. Έτσι στο 4’ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο αφού το σκορ ήταν 7-7 ενώ με σουτ 3 πόντων οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 10-7. Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση αλλά στην άμυνα έπρεπε να διορθώσει κάποια πράγματα και όπως και τελικά έγινε στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Το σκορ στο 6’ έγινε 14-11, η Ένωση με την συμπλήρωση του 8’ ισοφάρισε σε 16-16, άρχισε σιγά σιγά να δείχνει «τα δόντια» της  ενώ η 1η περίοδο του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με σοβαρές μεταβολές στο σκορ αφού οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το αντίπαλο τους και το οποίο ήταν 16-21, με την ομάδα της Καβάλας να πραγματοποιεί ένα πολύ καλό 1ο δεκάλεπτο και τους παίκτες της να δείχνουν ωριμότητα, διάθεση και πάθος για την κατάκτηση της νίκης. Ήταν ένα δεκάλεπτο εξαιρετικό και εντυπωσιακό και το οποίο χρειάζονταν οι παίκτες της Καβάλας προκειμένου να πάρουν δύναμη και κουράγιο για τη δύσκολη συνέχεια του αγώνα. Το 2ο δεκάλεπτο το συγκρότημα της Καβάλας έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα με την άμυνα του να έχει περιορίσει πολύ τις αδυναμίες και την επίθεση να βγάζει «φωτιές» και να είναι πολύ εύστοχη και ιδιαίτερα παραγωγική. Στο 12’ της αναμέτρησης η καταπληκτική Ένωση Καλαθοσφαίρισης προηγήθηκε με 11 πόντους διαφορά αφού το σκορ έγινε 19-30 και τους παίκτες του Απόλλων Πατρών να δείχνουν να τα έχουν χαμένα. Με ένα σερί 4-0 όμως οι γηπεδούχοι θέλοντας να αντιδράσουν, στο 14’ μείωσαν αρχικά σε 23-30 και στο 17’ μείωσαν ακόμη περισσότερο, στους 4 πόντους δηλαδή αφού το σκορ διαμορφώθηκε σε 27-31. Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη δεν ήθελε να το βάλει κάτω, έψαχνε μία καλή αντίδραση στην πίεση του Απόλλων Πατρών, στο 18’ το σκορ έγινε 32-36 και η 2η περίοδος που θα μπορούσε να είχα καλύτερη κατάληξη για την ομάδα της Καβάλας ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 34-40 και τους παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη να έχουν κάθε λόγο να αισιοδοξούν για τη συνέχεια της πού καθοριστικής αναμέτρησης.

Έμειναν από δυνάμεις

Με την έναρξη της 3η περιόδου το παιχνίδι πήρε πάλι τον χαρακτήρα του ντέρμπι με τον Απόλλων στο 21’ να μειώνει σε 39-42 αλλά στο 24’ το παιχνίδι άρχιζε από την αρχή μιας και οι γηπεδούχοι που ανέβασαν την απόδοση τους και είχαν περισσότερες λύσεις, ισοφάρισαν σε 44-44. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» και οι ισορροπίες ήταν λεπτές. Ο Απόλλων Πατρών συνέχισε να παίζει καλύτερο μπάσκετ στην 3η περίοδο και στο 28’ πέρασε μπροστά εκ νέου στο σκορ αφού προηγήθηκε αρχικά με 53-49 εκμεταλλευόμενος τις αδυναμίες που παρουσίασε η Ένωση κυρίως στα αμυντικά της καθήκοντα ενώ στο 29’ έγινε 55-51. Το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-51 και η Ένωση στην 4η περίοδο έπρεπε να βρει και πάλι τον καλό της εαυτό. Η ομάδα της Καβάλας κυνηγούσε την μεγάλη ανατροπή στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα και με την έναρξη της 4ης περιόδου το σκορ έγινε 63-55 με την ομάδα του Απόλλων Πατρών να δείχνει αποφασισμένη να πάρει την πολυπόθητη νίκη και τους παίκτες να είναι κουρασμένοι από την τεράστια προσπάθεια τους. Στο 34’ το σκορ έγινε 63-57 με την Ένωση να πραγματοποιεί τη τελευταία της προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι με την ομάδα της Πάτρας όμως να μην αφήνει κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Στα μισά της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι διεύρυναν ακόμη τη διαφορά μιας και προηγήθηκαν με 68-57 και πλέον όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη άρχισαν να μένουν από δυνάμεις, αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι αντίστοιχοι του Απόλλων Πατρών και οι οποίοι πήραν τελικά την πολύ σπουδαία και καθοριστική νίκη γι’ αυτούς με 80-60.

Διαιτητές: Καλδίρης-Θεοδωρόπουλος Ρ.-Σκαλτσής (Θεοδοσόπουλος)
    Δεκάλεπτα: 16-21, 34-40, 58-51, 80-60
    Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 18 (4), Βλάχος 6, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης 10 (2), Μολφέτας 14 (3), Ζούμπος 13 (3), Μπαζίνας, Δημακόπουλος 9, Καζαρνόφσκι 10.

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Χουχούμης 10 (2), Παπαζούδης, Καμάρας 9, Ναούμης 6 (2), Προδρόμου 14 (2), Κουμλέλης 10, Φλιάτης, Σκλήβας 2, Παπάς 9 (2), Σταματογιάννης.

Χαρίλαος Τρικούπης-Ερμής Αγιάς

16 Responses to “Η Ένωση το πάλεψε αλλά έμεινε πάλι από δυνάμεις και έχασε μέσα στον Απόλλων Πατρών με σκορ 80-60”