Στην ανωτερότητα του Ιπποκράτη μέσα στην Κω υποτάχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (15/12) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας και η οποία φυσιολογικά γνώρισε την ήττα με σκορ (77-63) από τους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν πολύ καλύτεροι.

Οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Α2 παρουσιάστηκαν πιο αποφασιστικοί, έπαιξαν στο μεγαλύτερο διάστημα καλό και οργανωμένο μπάσκετ, παρουσίασαν τις αρετές τους σε άμυνα και επίθεση και δίκαια πήραν τη νίκη. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Καβάλας δεν βρήκε τα πατήματα της αφού δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα και παρά την φιλότιμη προσπάθεια των παικτών της, μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 ήρθε φυσιολογικά.

Καλύτερος ο Ιπποκράτης

Στην 1η περίοδο του αγώνα οι παίκτες του Ιπποκράτη επέβαλαν το ρυθμό τους και με περισσότερες λύσεις κυρίως στην επίθεση προηγήθηκαν αρχικά στο 4’ με 9-4 και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα από την Κω να είναι μπροστά στο σκορ με 20-15 αφού οι παίκτες της Ένωσης βελτιώθηκαν σε σημαντικό βαθμό. Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι περισσότεροι παραγωγικοί στην επίθεση, οι παίκτες της Ένωσης έψαχναν τον καλό τους εαυτό και στο 16’ το σκορ έγινε 33-24. Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη έψαχνε στα επόμενα λεπτά το εύκολο καλάθι και την καλή άμυνα που δεν ήρθαν στο επίπεδο που περίμεναν στο «στρατόπεδο» της Ένωσης και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 1ο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 45-33. Στην 3η περίοδο η ωριμότητα που συνέχισαν να δείχνουν οι γηπεδούχοι με δεδομένη την αποφασιστικότητα τους περιόρισαν ψαλίδισαν τις ελπίδες της Ένωσης για τη νίκη. Έτσι στο 25’ το σκορ έγινε 54-36 και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι 64-44 και όλα πλέον είχαν κριθεί. Η 4η περίοδο είχε τυπική διαδικασία και τελικά ο Ιπποκράτης Κω που έριξε ρυθμούς έφτασε πολύ δίκαια στη νίκη με 77-63

Διαιτητές: Κάρδαρης-Κωνσταντινόπουλος-Μαγκουνής (Τεφτίκης)
    Δεκάλεπτα: 20-13, 45-33, 64-44, 77-63
    Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 5 (1), Σκούφης, Τρύπας 4, Ναούμης 6 (1), Καλαμπάκας 12 (1), Ασημακόπουλος 7, Χατζηνικόλας 20 (4), Χαρίσης 12, Μαστόρος 11, Καραθωμάς, Λάμπρου.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 3, Χουχούμης 16 (3), Παπαζούδης, Ναούμης 12 (2), Προδρόμου 6, Τυρεκίδης, Πιεβάλιτσα 5 (1), Φλιάτης, Παπάς 13 (2), Σταματογιάννης 2, Γκαμπερόνι 6.