Θριαμβευτική επικράτηση και μάλιστα με διαφορά 19 πόντων πέτυχε το απόγευμα του προηγούμενου Σαββάτου (30/9) ο Λεύκιππος Ξάνθης στο γήπεδο του, επί του Αστέρα Καβάλας με (78-59) και έτσι πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Έτσι το κύπελλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ τελείωσε για το νομό Καβάλας και τις ομάδες του, θα λέγαμε με άδοξο τρόπο. Σε αγωνιστικό επίπεδο να τονίσουμε ότι με κορυφαίο σκόρερ τον Φραντζέσκο Χρήστου που πέτυχε 23 πόντους, Λεύκιππος Ξάνθης ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού και κατάφερε να επικρατήσει με μια αρκετά μεγάλη διαφορά του Αστέρα Καβάλας και να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Λεύκιππου είχε το «πάνω χέρι» καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, κάτι που φαίνεται και από τα σκορ των δεκάλεπτων του, κι έτσι δίκαια πήρε την νίκη – πρόκριση για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Κ20 του Ορφέα Νέου Σκοπού, με στόχο φυσικά την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Αστέρα Καβάλας, του οποίου οι παίκτες του δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, είχαν ένα πολύ κακό ξεκίνημα στην 1η περίοδο στο τέλος της οποίας οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 14 πόντους. Η διαφορά αυτή μεγάλωσε στο τέλος του α’ ημιχρόνου αφού οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κυρίως περισσότερο εύστοχοι. Μάλιστα η ομάδα του Λεύκιππου Ξάνθης έχοντας περισσότερες επιλογές σε όλες τις γραμμές, μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία την 3η και 4η περίοδο και στο τέλος δικαιότατα πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη η οποία τους οδηγεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 21-7, 39-22 (ημίχρονο), 61-39, 78-59.