Στο παιχνίδι της χρονιάς που έδωσε η Καβάλα BC μέσα στην Τρίπολη δεν τα κατάφερε, παρουσιάστηκε κάτω του μετρίου, χωρίς ψυχή και οργάνωση και έχασε εύκολα από τον Αρκαδικό με (74-58) στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στην Α2 κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί και αιφνιδίασαν τους παίκτες του Νίκου Πενταζίδη, έπαιξαν μπάσκετ αξιώσεων και στις 4 περιόδους και με πολλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση πήραν άνετα τη νίκη και έκαναν ένα πολύ μεγάλο βήμα για την παραμονή τους. Από την άλλη πλευρά η Καβάλα BC σε κανένα σημείο του αγώνα δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα. Οι παίκτες της παρουσιάστηκαν πολύ νωθροί, χωρίς ψυχή και κυρίως χωρίς δυνάμεις με αποτέλεσμα να χαθεί ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι πριν καλά καλά να ξεκινήσει.

Ήταν το παιχνίδι της χρονιάς

Η αναμέτρηση μεταξύ του Αρκαδικού και της Καβάλα BC ήταν ένα παιχνίδι “ζωής ή θανάτου”, ήταν το παιχνίδι της χρονιά και για τις δύο ομάδες οι οποίες θα παλέψουν μέχρι το τέλος για την παραμονή τους. Όμως σε καμία περίπτωση ο αγώνας δεν είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, απουσίασαν οι δυνατές μονομαχίες κάτω από τα καλάθια, το πάθος, η αποφασιστικότητα και οι συγκινήσεις ήρθαν από το “στρατόπεδο” του Αρκαδικού. Μάλιστα φίλαθλοι του Αρκαδικού φρόντισαν να δημιουργήσουν μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης που είναι χωρητικότητας 1.000 θέσεων σε μία πολύ δυναμική παρουσία. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Αρκαδικός επιχείρησε να επιβάλει το ρυθμό του και τα κατάφερε στα πρώτα λεπτά του αγώνα αφού στο 4′ προηγήθηκε με (11-1) με τους παίκτες του Νίκου Πενταζίδη στο διάστημα αυτό να δείχνουν ότι τα έχουν χαμένα. Καβάλα BC συνέχισε να αντιμετωπίζει επιθετικά πολύ περισσότερο αμυντικά προβλήματα, ο Αρκαδικός προηγήθηκε στο 5′ με (13-1) και τα πράγματα άρχισαν να γίνονται ακόμη πιο δύσκολα στο 9′ όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με (24-5) και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με (24-9) . Ήταν όντως το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα για το συγκρότημα της Καβάλας που έπρεπε στη συνέχεια να ανεβάσει ρυθμούς για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός αγώνα πολύ δύσκολου. Στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκάλεπτου δεν άλλα πολλά πράγματα, η Καβάλα BC προσπάθησε να αντιδράσει και στο 12′ το σκορ έγινε (26-11). Τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους άρχισαν να χειροτερεύουν με τους γηπεδούχους να συνεχίσουν να κάνουν ότι θέλουν στο κλειστό της Τρίπολης. Η Καβάλα BC δεν μπορούσε να αντιδράσει, στο 14′ το σκορ έγινε (32-15) , στο 18′ (45-20) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Αρκαδικό να είναι μπροστά με πόντους 27 πόντους και την 2η περίοδο να ολοκληρώνεται με (50-23). Ο εφιάλτης συνεχίστηκε για την Καβάλα BC και στην 3η περίοδο. Το κακό δεν είχε προηγούμενο, το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου, στο 26′ το σκορ έγινε (52-31) με την Καβάλα BC να προσπαθεί χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι το σημαντικό και την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με (63-42). Η Καβάλα BC συνέχισε να είναι πολύ κακή και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα πάντα βέβαια είχαν κριθεί η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη ήταν μπροστά σε μία οδυνηρή ήττα,. Το 4ο δεκάλεπτο είχε τυπική και μόνο διαδικασία, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανώτερο, στο 33′ το σκορ ήταν (65-48) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν κατά κάποιο τρόπο. Η Καβάλα BC στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να ξανά μπει στο παιχνίδι, στο 36′ μείωσε στους 10 πόντους (67-57) και χωρίς να προκύψουν τελικά σημαντικές διακυμάνσεις ο Αρκαδικός έφτασε στην άνετη και πολυπόθητη νίκη με το τελικό αποτέλεσμα να είναι (74-58).

Τα δεκάλεπτα:24-9,50-23,63-42,74-58

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος, Πίνης 5 (1), Τσακαλέρης 14 (2), Κουρέπης 9, Απέργης, Προδρόμου 12 (1), Τσέλλος, Σπυριδάκης, Ρεντίκας 10, Γαρμπής, Ναούμης 10 (2), Τζουγκαράκης 14

ΚΑΒΑΛΑ BC  (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 11, Κελαϊδής 12 (3), Μάζουρτσακ 12 (1), Σαββίδης, Ντιαλό 7, Σχοινάκης, Κυριακού 1, Κουμλελής, Γκέλιος 2, Μούκας, Μανακάς, Σκλήβας 13