Το πάλεψε όσο μπορούσε η Καβάλα BC μέσα στο Δούκα για την 28η αγωνιστική της Α2, γνώρισε την ήττα (87-65) από έναν αντίπαλο ο οποίος ήταν ανώτερος και είχε περισσότερες επιλογές και τώρα στο παιχνίδι της χρονιάς πριν τα play out θα υποδεχθεί τους Μαχητές Πεύκων με μόνο στόχο τη νίκη.

Το πάλεψε μέχρι το τέλος

Το σίγουρο είναι ότι η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη, απέναντι στο Δόυκα το πάλεψε μέχρι το τέλος και με όλες τις δυνάμεις που είχε. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι με πιο πολλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και δίκαια πήραν τη νίκη. Μάλιστα να τονιστεί ότι οι παίκτες του Δούκα από το ξεκίνημα του αγώνα προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Αυτό κατά κάποιο τρόπο είχε αποτέλεσμα αφού στο 3′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με (10-5). Όμως η συνέχεια μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου η Καβάλα BC κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός δύσκολου αγώνα. Και αυτό γιατί οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη περιόρισαν τις επιθετικές αρετές του Δούκα έχοντας ξεκάθαρους προσανατολισμούς, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 5′ το σκορ να γίνει (13-9). Η Καβάλα BC δεν είχε να φοβηθεί τίποτε απολύτως, συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ και ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές τις υποχρεώσεις για την 1η περίοδο με διαφορά ενός τρίποντου να είναι πίσω από το Δούκα (20-17). Στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκάλεπτοι οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι αναζητούσε λύσεις κυρίως στην άμυνα, η Καβάλα BC είχε τις λύσεις, είχε και καλή ψυχολογία και στο 13′ το σκορ έγινε (23-20). όλοι περίμεναν ένα ξέσπασμα από τους γηπεδούχους και αυτό δεν άργησε. Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Δούκα επέβαλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν στο 15” να προηγηθούν με (28-22) και στο 17′ με διψήφιο αριθμό πόντων (32-22), θέλοντας να βάλουν τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Στο 19′ το σκορ έγινε (35-25) και το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε κάποιες διαφοροποιήσεις υπέρ του Δούκα αφού η διαφορά μεγάλωσε και το σκορ έγινε (43-21). Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ήθελαν να τελειώσουν το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά της δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην ομάδα της Καβάλας. Οι παίκτες του Δούκα είχαν βρει πλέον το ρυθμό τους και στο 22′ οι διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων έφτασε τους 16 πόντους (43-27). Η ίδια ήταν η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων και στο 26′ (50-34) αλλά η Καβάλα BC δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της κουβέντα. Προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αφού μείωσε στο 27′ σε (51-41) και η 3ης περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι (63-50). Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου τα πράγματα είχαν ξεκαθαρίσει. Οι παίκτες της Καβάλα Βφάνηκαν κουρασμένοι, το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Δούκα και στο 32′ το σκορ έγινε (68-50). Ο ρυθμός του αγώνα δεν έπεσε στα επόμενα λεπτά, ο Δούκας έβρισκε το αντίπαλο καλάθι, στο 37′ το σκορ έγινε (75-57) και το τελικό αποτέλεσμα ήταν (87-65).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-21, 63-50, 87-65

ΔΟΥΚΑΣ (Τζήμας): Παπαμακάριος 9 (3), Καυκής, Μιλεντίγεβιτς 2, Κουκάς 13 (4), Καρράς 6, Ράπτης 4, Καραμπάτσος 6 (2), Αγραβάνης 4, Κομποδιέτας 12 (2), Κυρίτσης 19 (1), Μολφέτας 3, Ρούμπιο 9

ΚΑΒΑΛΑBC (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 17 (2), Κελαϊδής 16 (2), Μάζουρτσακ 8, Σαββίδης, Ντιαλό 4, Πρεμέτης, Κυριακού 5 (1), Χρήσιμος, Γκέλιος 5 (1), Μούκας 3 (1), Σκλήβας 7