Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, απαγορευμένο για καρδιακούς που έγινε στο “Αλεξάνδρα Δήμογλου¨ η Καβάλα BC πήρε την πολυπόθητη νίκη στην παράταση σε βάρος των Μαχητών Πεύκων αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε (81-81).

Το παιχνίδι προσέφερε πολλές συγκινήσεις, εναλλαγές στο σκορ και κυρίως έναν επίλογο άκρως απαγορευμένο για καρδιακούς. Γεγονός πάντως είναι ότι η ομάδα της που είχε την συμπαράσταση εκατοντάδων φιλάθλων έφτασε δύσκολα αλλά δίκαια στη νίκη και αυτό γιατί οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη είχαν πολλά ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα.

Παιχνιδι για γερά νεύρα

Η Καβάλα BC μπήκε δυνατά στο παιχνίδι σε μία προσπάθεια για να επιβάλλει το ρυθμός της. Μάλιστα να σημειώσουμε ότι προηγήθηκε στο σκορ με (14-12) στο 4′ αλλά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά σιγά να ξυπνάνε και να γυρίζουν το ππαιχνίδι. Έτσι στο 6′ προηγήθηκαν με (14-15). Όμως από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα των Πεύκων έδειξε ότι είναι αποφασισμένη να “πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της” Έτσι με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με (19-22). Το προβάδισμα στο σκορ η ομάδα των Πεύκων το διατήρησε και στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου δεκάλεπτου με τους παίκτες τους να δείχνουν ότι έχουν πιο καθαρό μυαλό από την ομάδα της Καβάλας. Έτσι στο 16’η ομάδα των Πέυκων συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ με (29-32) και στο 17′ το σκορ έγινε (29-34). Από εκείνο όμως το χχρονικό σημείο οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη επιχείρησαν το μεγάλο come back. Έτσι στο 19′ οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο και η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε (38-42). Η 3η περίοδος ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο με την ομάδα των Πεύκων να δείχνει διάθεση να παίξει καλό παιχνίδι και την ομάδα της Καβάλα BC να προσπαθεί να το γυρίσει. Στο 23′ τις δύο ομάδες χώριζε ένα τρίποντο (43-46) και στο 27′ η διαφορά πήγε και πάλι στον πόντο (51-52). Το παιχνίδι είχε πάρει “φωτιά” και όλα έδειχναν ότι θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και η Καβάλα BC με ένα καλάθι δύο πόντων στην εξέλιξη του αγώνα πέρασε μπροστά στο σκορ (53-52) και στο 29′ αύξησε τη διαφορά στους 4 πόντους (58-54) σε ένα πολύ καθοριστικό σημείο του αγώνα. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με (60-58) και στο 4ο δεκάλεπτο κρίνονταν τα πάντα. Εκεί το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, η αγωνία είχε φτάσει στο αποκορύφωμα της μέχρι το 37′ σημείο σο οποίο οι φιλοξενούμενοι “έχτισαν” μία διαφορά 3 πόντων (74-77) σημαντική για τα δεδομένα και το χρονικό σημείο του αγώνα. Ο πιο ψύχραιμος και η ομάδα που είχε πιο καθαρό μυαλό θα κέρδιζε το παιχνίδι. Με ένα σερί 6-0 οι παίκτες της Καβάλα BC ανέτρεψαν το σκηνικό πέρασαν μπροστά και το “Αλεξάνδρα Δήμογλου”πήρε “φωτιά” για τα καλά. Στο 39′ με καλάθι 2 πόντων οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (80-81) και οι παίκτες της Καβάλας κρατούσαν την τύχη του αγώνα στα χέρια τους. Όμως στις 2 προσωπικές βολές από το φάουλ που κέρδισε η Καβάλα BC μόνο η μία ήτα εύστοχη με αποτέλεσμα η κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρωθεί ισόπαλη (81-81) με τις 2 ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί η Καβάλα BC ήταν διαρκώς μπροστά και στο 4′ και 51” το σκορ ήταν (93-90) με την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη να πανηγυρίζει δικαιολογημένα μία πολύ σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-22, 38-42, 60-58, 81-81, 93-90

ΚΑΒΑΛΑ BC (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 10, Κελαϊδής 20 (5), Μάτζουρτσακ 24 (1), Ντιαλό 8, Κυριάκου, Κουμλέλης 13 (1), Γκέλιος 9 (1), Μούκας, Σκλήβας 9

ΠΕΥΚΑ (Χατζηκυριακίδης): Χαρζηκυριακίδης 4, Βελισσαρίου 2, Γερομιχαλός 12, Καλαμπάκας 24 (2), Ναούμης 9 (3), Στόλης 2, Δίπλαρος 8 (2), Τάταρης 10, Τζαουάρα 19