Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση του Αμύντα με την Καβάλα BC για την 20η αγωνιστική της Α2 και σε ένα δραματικό φινάλε οι γηπεδούχοι πήραν τελικά τη νίκη με (61-59). Οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη παρουσίασαν ένα πολύ καλό και αξιόμαχο σύνολο στο β’ ημίχρονο, πίστεψαν στην κατάκτηση της νίκης έχοντας πολλές ψυχικές και αγωνιστικές δυνάμεις αλλά στο τέλος δεν τα κατάφεραν.

Γενικότερα να σημειώσουμε ότι έγινε ένα αρκετά νευρικό παιχνίδι, με πολύ χαμηλό σκορ, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ αγχωμένες και το θέαμα που προσέφεραν να είναι κάτω του μετρίου. Ωστόσο ο επίλογος του αγώνα προσέφερε αρκετές συγκινήσεις με το φινάλε να είναι δραματικό.

Στην κόψη του ξυραφιού” η παραμονή

Όλοι μάλιστα στο συγκρότημα της Καβάλα BC γνώριζαν ότι εδώ που έφτασαν τα πράγματα η νίκη κόντρα στον Αμύντα ήταν ανάγκη κάτι περισσότερο από επιτακτική, μιας και η υπόθεση της παραμονής είναι “στην κόψη του ξυραφιού”. Βέβαια και από την άλλη πλευρά και η ομάδα του Αμύντα ήθελε για τους ίδιους λόγους τη νίκη με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της 1ης περιόδου να παρουσιαστούν αγχωμένες στο παρκέ με την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη να δείχνει πολύ επηρεασμένοι από τις τελευταίες εξελίξεις. Μέχρι το 5′ το σκορ κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με (7-4) και με τον Νίκο Πενταζίδη να προσπαθεί να βρει την ιδανικότερη πεντάδα. Αμύντας και Καβάλα BC συνέχισαν να παίζουν νευρικό μπάσκετ, δεν είχαν πολλές επιλογές στην επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η 1η περίοδος να ολοκληρωθεί με τους γηπεδούχους να είναι πιο εύστοχοι, έχοντας “χτίσει” μία διαφορά 9 πόντων, (15-6). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Καβάλας προσπάθησε να αντιδράσει και στα πρώτα λεπτά της, τα κατάφερε μέχρι ενός σημείου. Τουλάχιστον είχε περισσότερες επιλογές σε επίθεση και άμυνα και στο 15′ μείωσε στους 5 πόντους με το σκορ να είναι (19-14). Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν μέχρο το τέλος της 2ης περιόδου να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στο σκορ αλλά οι παίκτες του Αμύντα ξανά έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Στο 18′ το σκορ έγινε (26-17) και το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με (31-18). Το ερώτημα στην ανάπαυλα του αγώνα ήταν κατά πόσο οι φιλοξενούμενοι διέθεταν εκείνα τα ψυχικά αλλά και αγωνιστικά αποθέματα να γυρίσουν το παιχνίδι στο β’ ημίχρονο. Όμως η εικόνα που παρουσίασε η Καβάλα BC στις 2 πρώτες περιόδους δεν άφηνε πολλές υποσχέσεις και δεν μπορείς άλλωστε να έχεις απαιτήσεις όταν σε 20′ πετυχαίνεις μόλις 18 πόντους. Στην 3η περίοδο η διαφορά μειώθηκε και μάλιστα σε σημείο που έκανε τον πάγκο της Καβάλα BC να αισιοδοξεί αφού το σκορ στο 24′ έγινε (31-26). Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη βελτίωσε τις αμυντικές αδυναμίες, είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και επιχείρησε την μεγάλη ανατροπή. Μάλιστα στο 26′ η Καβάλα BC πέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα μπροστά στο σκορ όταν προηγήθηκε με ένα καλάθι (31-33), παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικά καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Η άμυνα της είχε 6′ να δεχθεί καλάθι στην 3η περίοδο και αυτό σήμαινε πολλά για τον Νίκο Πενταζίδη. Όμως με ένα σερί 7-0 η Αμύντα πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με (38-33). Στην 4η περίοδο η Καβάλα BC κυνήγησε το “θαύμα” και την μεγάλη ανατροπή αφού δεν είχε άλλη επιλογή. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι οι οποίοι στα πρώτα λεπτά της “πάτησαν γκάζι” και δημιούργησαν στο 34′ το συν 10 (46-36). Κάπου εκεί τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν με την μάδα του Αμύντα να είναι “αγκαλιά” με την πολυπόθητη νίκη. Το φινάλε του αγώνα ήταν ωστόσο πολύ δραματικό αφού στο38′ το σκορ έγινε (54-46), στο 39′ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (59-58) και το τελικό αποτέλεσμα ήταν (61-59) με την Καβάλα BC να υποχρεώνεται στην 15η ήττα της στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας και την απογοήτευση να είναι δικαιολογημένη.

Τα δεκάλεπτα: 15-6, 31-18, 38-33, 61-59.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 18 (1), Αγγελόπουλος 6, Τοπάλι 2, Διαμαντόπουλος 2, Κουκουνιάς, Βαρδιάνος 15 (4), Μανσαράι, Δορκοφίκης 8, Παπαδούλης, Μπάρμπας 2, Βογιατζής 6, Καμπούρης 2.

ΚΑΒΑΛΑ BC (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 18 (2), Κελαϊδής 13 (3), Μάζουρτσακ 5, Σαββίδης, Μανάκας, Κυριακού 3 (1), Κουμλέλης 9, Γκέλιος 4, Μούκας 3 (1), Αναστασάκης, Ντιαλό, Σκλήβας 4.