Tην 14η ήττα της στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου (25/2) η Καβάλα BC η οποία στο κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμογλου” έχασε από το Ψυχικό με (73-82) για την 19η αγωνιστική.

Είναι γνωστό ότι άπαντες εντός των αποδυτηρίων στην Καβάλα BC γνώριζαν πολύ καλά ότι το παιχνίδι με το Ψυχικό ναι μεν θα ήταν πολύ δύσκολο όπως αποδείχθηκε αλλά και πολύ καθοριστικό σε ότι έχει να κάνει με την παραμονή της ομάδας στην Α2. Ένα παιχνίδι που προσέφερε πολλές συγκινήσεις με το ενδιαφέρον να είναι αμείωτο μέχρι το τέλος.

Ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος

Το σίγουρο είναι ότι από την αρχή του αγώνα μέχρι και το τέλος το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο διάστημα έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και έδειξαν μεγάλες επιθετικές αρετές. Το άγχος για την κατάκτηση της νίκης σίγουρα το είχαν οι παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη και βέβαια αυτό έγινε ακόμη μεγαλύτερο όταν μπροστά του βρέθηκε μία ομάδα όπως το Ψυχικό που δεν είχε καμιά διάθεση για να χαριστεί. Έτσι οι παίκτες το Ηλία Μωσαϊδη χρειάστηκε να υπερβάλουν εαυτούς, χρειάστηκε να δώσουν το κάτι παραπάνω για να ξεπεραστεί το εμπόδιο του Ψυχικού χωρίς ωστόσο το αποτέλεσμα να είναι το αναμενόμενο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ του “Αλεξάνδρα Δήμογλου” στην 1η περίοδο και από τα πρώτα λεπτά προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμός τους. Τα πρώτα δέκα λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, να είναι κοντά με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με το Ψυχικό να είναι μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι (18-20). Οι δύο ομάδες παρά το άγχος που υπήρχε για την κατάκτηση της νίκης έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ και στην 2η περίοδο. Είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας, είχαν πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους αλλά καμία ομάδα δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια διαφορά ασφαλείας. Στο 16′ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 4 πόντους, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε η η περίοδος με το σκορ να είναι (35-39). Στην 3η περίοδο οι Καβάλα BC μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και στο 23′ το παιχνίδι “πήρε φωτιά” όταν έφερε το παιχνίδι στα ίσια (41-41). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να τα δίνουν όλα για τη νίκη με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για την μεγάλη ανατροπή. Στο 29′ το σκορ έγινε (50-52) και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Καβάλα BC να περνάει μπροστά και το σκορ να είναι (55-54). Η ψυχολογία των γηπεδούχων ήταν η ιδανικότερη για την 4η και δραματική περίοδο όμως ένα ξέσπασμα των παικτών του Ψυχικού στις αρχές της έφερε τα πάνω κάτω. Έτσι στο 34′ το σκορ έγινε (58-67) όλα έδειχναν ότι η νίκη απομακρύνονταν για την Καβάλα BC. Μάλιστα μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα η ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη να υποχρεωθεί σε ήττα από το Ψυχικό με (73-82).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-39, 55-54, 73-82

Καβάλα (Μωσαΐδης): Δίποντα 22/42 50%, Τρίποντα 8/20 40%, Βολές 5/16 31%, Αιφνιδιασμοί 0, Ριμπάουντ 33(22 αμ.-11επ.) Ασσίστ 8, Λάθη 10, Κλεψίματα 3, Τάπες 0.

ΠΟΝΤΟΙ:Ερεβμπενάζιε 27, Κελαϊδής 6, Μάζουρτσακ 17 , Κουμλέλης 2, Γκέλιος 7, Αναστασάκης 2, Σκλήβας 12.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Δίποντα 21/37 56%, Τρίποντα 10/19 52%, Βολές 10/16 62%, Αιφνιδιασμοί 0, Ριμπάουντ 28(21 αμ.- 7επ.) Ασσίστ 12, Λάθη 9, Κλεψίματα 4, Τάπες 2.

ΠΟΝΤΟΙ: Νίκου 13, Αχής 5, Τσιότρας 2, Παπανικολάου 12, Σακελλαρίου 7, Σμάιλαγκιτς 18, Μουράτος 17, Σίνης 2, Τσιώκος 6.