Κατέρρευσε το απόγευμα του Σαββάτου (18/2) η Καβάλα BC μέσα στο Κερατσίνι για την 18η αγωνιστική της Α2 και αφού δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα με τον Φάρο, γνώρισε τελικά την συντριβή με (105-61).

Το συγκρότημα του Ηλία Μωσαϊδη μακριά από οποιοδήποτε καλό εαυτό, βρέθηκε σε πολύ άσχημη μέρα, είχε να ξεπεράσει πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και απέναντι στο πολύ ποιοτικό συγκρότημα του Χάρου Κερατσινίου, έχασε πολύ δίκαια προβληματίζοντας την τεχνική ηγεσία και τους διοικούντες της Καβάλα BC.

Κατέρρευσε η Καβάλα BC

Η ομάδα του Φάρου Κερατσινίου είναι γεγονός ότι έδειξε πιο ολοκληρωμένη ομάδα, είχε περισσότερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση, έπαιξε καλύτερο και πιο ποιοτικό μπάσκετ και με βάση την εικόνα του αγώνα δικαιότατα έφτασε στην κατάκτηση της εύκολης νίκης. Αντίθετα το συγκρότημα του Ηλία Μωσαϊδη αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, οι παίκτες του δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν σε κανένα σημείο του αγώνα στις απαιτήσεις του και άνευ όρων “παραδόθηκαν” στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Με τις ίδιες σχεδόν προοπτικές μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το συγκρότημα του Κερατσινίου να είναι πιο προσεκτικό αλλά και πιο εύστοχο και στο 3′ προηγήθηκε με (9-5). Στα επόμενα λεπτά Καβάλα BC και Φάρος ανέβασαν ακόμη περισσότερο το ρυθμό τους και παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ προσέφεραν και καλό θέαμα, με το σκορ στο 7′ να είναι (18-11). Από κει και πέρα τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν και είναι γεγονός ότι οι παίκτες του Κερατσινίου είχαν καλύτερη οργάνωση σε άμυνα και επίθεση και είναι απόλυτα δικαιολογημένο το ότι η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Φάρο να είναι μπροστά με 11 πόντους (25-14). Οι γηπεδούχοι είχαν εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τις δυνατότητες της Καβάλα BC για να πλησιάσουν στο σκορ. Σ’ αυτό το διάστημα ο Φάρος Κερατσινίου έδειξε τις επιθετικές του αρετές, στο 28′ προηγήθηκε με (45-28) και το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν “χτίσει” μία διαφορά 23 πόντων (51-28). Και στην 3η περίοδο ο Φάρος έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, οι παίκτες του ήταν πολύ εύστοχοι και στο 27′ αύξησαν τη διαφορά τους και προηγήθηκαν με (65-35). Το εφιαλτικό απόγευμα είχε συνέχεια για τους φιλοξενούμενους με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Φάρο να είναι μπροστά στο σκορ με 38 πόντους (76-38). Ο αγωνιστικές αδυναμίες συνεχίστηκαν για το συγκρότημα του Ηλιά Μωσαϊδη και στην 4η περίοδο με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ. επίλογος του αγώνα γράφτηκε με τα πιο μελανά γράμματα για την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας η οποία τελικά γνώρισε την πιο βαριά ήττα της στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 με το τελικό σκορ να είναι (105-61).

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-28, 76-38, 105-61

ΦΑΡΟΣ (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 11, Χατζόγλου, Κουντουράς 10 (2), Καράμπουλας 26 (1), Μπατής 7 (1), Βασιλόπουλος 14 (4), Κακαρούδης 20 (2), Λιαδής, Δημάκος 9 (1), Κατούφας 8, Παπαδόπουλος.

ΚΑΒΑΛΑ (Μωσαΐδης): Αναστασάκης, Ντιαλό 6, Μαζούρτσακ 12 (1), Σαββίδης 2, Ερεβμπενάζιε 14 (1), Κελαϊδής 12 (1), Κυριάκου 1, Κουμλέλης 2, Γκέλιος 5, Μούκας, Μανάκας 7 (1).