Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο ΓΣ Ελευθερούπολης ο οποίος στο χιονισμένο Βώλακα για το ματς πρωταθλήματος κόντρα στην τοπική Δόξα έφτασε πολύ άνετα στην επικράτηση με το επιβλητικό σκορ (24-81).
Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν αντέχει κριτικής αφού η ομάδα της Ελευθερούπολης έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και πολύ δίκαια έφτασε στην 13η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Την ίδια ώρα να υπογραμμίσουμε ότι στη Γεωργιανή, το νεανικό συγκρότημα του Παγγαίου έχασε με σκορ (63-96) από τους Τιτάνες Δράμας παράτο γεγονός ότι το πάλεψε όσο μπορούσε. Από κει και πέρα ο Ηρακλής κέρδισε εύκολα τον Έβρο Σουφλίου με (73-44) και οι Πάνθηρες γνώρισαν την ήττα με (63-47) από τη Φιλία Ορεστιάδας αν και ήταν μπροστά στο σκορ με (24-27) στο ημίχρονο. Τέλος να αναφέρουμε ότι οι Μακεδόνες Κρηνίδων πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα και μάλιστα μετά από σχεδόν 2,5 μήνες σε βάρος της Ηράκλειας Σερρών με σκορ (70-58).
Δόξα Βώλακα-ΓΣ Ελευθερούπολης 24-81
Απόλλων Δράμας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 87-76
Μακεδόνες Κρηνίδων-Ηράκλεια Σερρών 70-58
5/2 (5μμ): ΓΣ Ελευθερούπολης-Απόλλων Δράμας
5/2 (5μμ): Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΑΕ Δοξάτου
5/2 (3μμ): Πανσερραϊκός-Παγγαίο
4/2 (5μμ): Τιτάνες Δράμας-Προσοτσάνη
4/2 (5μμ): Ηράκλεια Σερρών-ΑΟ Σερρών
4/2 (5μμ): Μακεδόνες Κρηνίδων-Δόξα Βώλακα
Αρίων Ξάνθης-Θύελλα Φερών 56-46
Φιλία Ορεστιάδας-Πάνθηρες Καβάλας 63-47
Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Σπάρτακος Διδυμοτείχου 61-46
Λεύκιππος Ξάνθης-Αίας Κομοτηνής 57-51
Ηρακλής Καβάλας-Έβρος Σουφλίου 73-44
Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 80-42
4/2 (3μμ): Θύελλα Φερών-Φιλία Ορεστιάδας
5/2 (3μμ): Πάνθηρες Καβάλας-Εθνικός Αλεξανδρούπολης
4/2 (5μμ): Σπάρτακος Διδυμοτείχου-Λεύκιππος Ξάνθης
4/2 (6μμ): Αίας Κομοτηνής-Ηρακλής Καβάλας
5/2 (5μμ): Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Έβρος Σουφλίου
5/2 (3μμ): Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Αρίων Ξάνθης