Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο η Καβάλα BC το Σάββατο (28/1) ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για τον α’ γύρο της Α2 κατηγορίας αφού παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ “δάμασε” την αντίσταση του Εθνικού με (76-70). ήταν ένα παιχνίδι συναρπαστικό με το κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμογλου” να ζει πολύ μεγάλες στιγμές από μία πραγματικά παλικαρίσια νίκη που σημείωσαν οι παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη.

Σε όλο το παιχνίδι οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το καλύτερο και κυρίως για τη νίκη με τους παίκτες της Καβάλα BC και του Εθνικού να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Και στις 4 περιόδου, ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι σε ένα παιχνίδι συναρπαστικό, πολύ πλούσιο σε συγκινήσεις με εναλλαγές στο σκορ με την ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη να διαθέτει πολλά αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα παίρνοντας πολλές φορές δύναμη από την κερκίδα και να φτάνει στο τέλος στην κατάκτηση μίας πολύ μεγάλης νίκης που βάζει τις καλύτερες βάσεις για την παραμονή στην Α2.

Παιχνίδι ντέρμπι μέχρι το τέλος

Γνωρίζοντας εκ των προτέρων Καβάλα BC και Εθνικός ότι η νίκη αποτελούσε μονόδρομο μπήκαν δυνατά στο παρκέ του “Αλεξάνδρα Δήμογλου” θέλοντας να επιβάλει το ρυθμό της. Το άγχος για τη νίκη μάλλον επηρέασε την απόδοση και των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά της 1ης περιόδου (στο 3’1-0), αλλά στη συνέχεια άρχισαν σιγά σιγά να βρίσκουν τον ρυθμό τους. Αυτό φάνηκε περισσότερο πρώτα στην ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη που έδειξε μεγαλύτερη αγωνιστική διάθεση, περισσότερο πάθος και στο 5′ ήταν μπροστά στο σκορ με (9-2). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, προηγήθηκαν με (11-2) στο 6′ και έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη. Όμως ένα σερί αρχικά 0-7 για την ομάδα του Εθνικού έγινε στο 8′ το (11-9) με τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια να γυρίζουν το παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων αφού προηγήθηκαν (11-13). Πάντως στο τέλος της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τον ρυθμό τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με (21-18). Στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου η Καβάλα BC είχε καλό ρυθμό και στο 12′ “έχτισε” μία διαφορά 7 πόντων αφού προηγήθηκε με (25-18). Ο Εθνικός αντέδρασε και στο 14′ μείωσε (25-23) και στο 16′ συνεχίστηκε η διαφορά των 2 πόντων να χωρίσει τις 2 ομάδες (27-25) αλλά με δύο συνεχόμενα καλάθια η ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη ξανά προηγήθηκε στο 17′ με 6 πόντους (31-25). Το παιχνίδι είχε πάρει ήδη μία άγρια ομορφιά, με σκληρές μάχες κάτω από τα 2 καλάθια και τους αντίπαλους παίκτες να προσφέρουν κατά διαστήματα και θέαμα. Μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου δεν υπήρξαν μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Καβάλα BC να πάει στα αποδυτήρια με μία διαφορά 3 πόντων αφού το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με (40-37). Και στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι που μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι έδειξαν αγωνιστική διάθεση και στο 25′ κατάφεραν εκ νέου να δημιουργήσουν μία σημαντική διαφορά. Πιο συγκεκριμένα το σκορ έγινε (44-37) με τους παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη να δείχνουν ότι έχουν καθαρό μυαλό στην μεγάλη προσπάθεια για τη νίκη. Ο Εθνικός απάντησε άμεσα με ένα εύστοχο σουτ 3 πόντων και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι πήγαινε σε ένα δραματικό φινάλε. Στο 28′ η Καβάλα BC ήταν στο +5 (51-46) στη συνέχεια ανέβασε ακόμη πιο πολύ τους ρυθμούς της και η 3η περίοδος που είχε πολλές συγκινήσεις ολοκληρώθηκε με (59-51). Οι 8 πόντοι που είχε ως “μαξιλαράκι” η Καβάλα BC για την 4η περίοδο έδειχναν να αποτελούν οι καλύτερες βάσεις για το πολυπόθητο νικηφόρο αποτέλεσμα. Με ένα σερί 0-4, στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκάλεπτου ο Εθνικός μείωσε σε (59-55) και τα πάντα έδειχναν ότι ξεκινούσαν από την αρχή. Στο 36′ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν μόλις ένα καλάθι (63-61) και η νίκη θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Στα τελευταία λεπτά η παίκτες της ομάδας της Καβάλας εκ νέου προσπάθησε να δημιουργήσει μία διαφορά αλλά πάντα ο Εθνικός μείωνε τη διαφορά. Στο 38′ το αποτέλεσμα ήταν (69-67) και στο 38′ 54” (72-70). Οι καβαλιώτες φίλαθλοι από τις κερκίδες παρακολουθούσαν τον δραματικό αγώνα με κομμένη την ανάσα. Στο 39′ 42” η ομάδα της Καβάλας ήταν μπροστά με 4 πόντους (74-70) και όλα έδειχναν ότι η νίκη δεν θα χανόταν. Όπως και ακριβώς έγινε. Η Καβάλα BC πανηγύρισε τελικά την κατάκτησης μίας πολύ σπουδαίας νίκης απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο όπως ήταν ο Εθνικός με σκορ (76-70).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-37, 59-51, 76-70.

ΚΑΒΑΛΑ BC  (Μωσαΐδης): Ερεβμπεναζιέ 11, Κελαϊδής 17 (2), Μάτζουρτσακ 19 (1), Μανάκας 3 (1), Κουμλέλης 4, Γκέλιος 11 (1), Μούκας 10 (2), Αναστασάκης, Σκλήβας 1

ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Παπαπέτρου, Μάρτζος 6, Αντωνάκης 20 (5), Κόκκαλης 22 (1), Λάανε 2, Οικονομόπουλος 7 (1), Μαχαίρας 11, Χάλαρης, Καζάκος, Δρόσος