Τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα έβαλε η Καβάλα, η οποία επικράτησε πολύ δύσκολα του Ρεθύμνου με 103-102 στην παράταση για την 22η αγωνιστική της Basket League, στην αναμέτρηση που έγινε το Σάββατο (12/3-) στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας “Αλεξάνδρα Δημογλου”.

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά σε εξέλιξη παιχνίδια της σεζόν, η μέχρι πρότινος ουραγός της βαθμολογίας Καβάλα «λύγισε» το Ρέθυμνο και πέτυχε μια σπουδαία νίκη, με πολλές θετικές προεκτάσεις στην τιτάνια προσπάθεια που κάνει για παραμονή. Οι γηπεδούχοι, με ήρωα τον Κοστόφ που ευστόχησε στο νικητήριο σουτ, 2″ πριν το τέλος πήραν την 5η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και πρώτη μετά από 5 σερί ήττες.

Πλέον δεν βρίσκονται μόνοι στην τελευταία θέση της κατάταξης, καθώς παρότι έχουν το ίδιο ρεκόρ με τον Αρκαδικό, υπερτερούν στην ισοβαθμία,έχοντας νικήσει στο μεταξύ τους παιχνίδι. Το Ρέθυμνο από την πλευρά του γνώρισε την 13η ήττα του φέτος και έχασε πολύτιμο έδαφος όσον αφορά στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στα playoffs, καθώς πλέον βρίσκεται στην 9η θέση, μαζί με τον Απόλλωνα.

Ο αγώνας

Ό,τι κι αν έγινε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν είχε σημασία, μπροστά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν διαρκώς πίσω στο σκορ, κάνοντας το ένα φάουλ μετά τον άλλο στον Χρήστο Ταπούτο. Μόνο που ο αρχηγός της Καβάλας αποδείχθηκε εξαιρετικά ψύχραιμος στην επανεμφάνισή του, αφού είχε 6/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κι από την άλλη, ο Τόμας Ντελινινκάιτις, έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι το Ρέθυμνο.

Αυτός όμως που έκανε το κάτι (πολύ) παραπάνω ήταν ο Ρασάντ Μάντεν, ο οποίος “τιμώρησε” τον Στιβ Γιατζόγλου που δεν έκανε φάουλ στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων. Σίγουρα, το να σουτάρει ένας παίκτης από το κέντρο του γηπέδου δεν είναι η δέουσα επιλογή, αλλά από τη στιγμή που ο γκαρντ του Ρεθύμνου βρήκε τον στόχο, όλα ήταν… καλά. Τι κι αν πέταξε την μπάλα στη δική του απέλπιδα προσπάθεια να δώσει μία δεύτερη ευκαιρία στην ομάδα του; Από τη στιγμή που αυτή κατέληξε στο καλάθι της Καβάλας, η δουλειά είχε γίνει (92-92). Κατά το ήμισυ.

Γιατί το άλλο μισό αφορούσε στην παράταση, εκεί όπου ο ίδιος εξελίχθηκε σε μοιραίος. Διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές για φάουλ που δεν του δόθηκε, έκανε αντιαθλητικό φάουλ, χρεώθηκε με τεχνική ποινή αμέσως μετά και κάπως έτσι η Καβάλα έφτασε στο +5 (101-96) με 2’02” να μένουν. Μόνο που οι γηπεδούχοι απέτυχαν να σκοράρουν στα επόμενα δύο λεπτά. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, αφού έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι χάρη σε ανάποδο λέι απ του Ράιν Χάροου στο 1.7”.

Δεν ήταν όμως αυτό το τελικό σκορ του αγώνα. Ο Λασανά Κρομά πήρε την μπάλα μετά την επαναφορά, διείσδυσε στο καλάθι του Ρεθύμνου, βγήκε η βοήθεια πάνω του και… πάσαρε σωστά στον Τσβάνταρ Κοστόφ, ο οποίος με λέι απ χάρισε τη νίκη στην Καβάλα (103-102), με το χρονόμετρο να δείχνει 0.7” για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν εκδήλωσαν επίθεση στον εναπομείναντα χρόνο κι έτσι οι “Αργοναύτες” πήραν τη νίκη που τους κρατάει “ζωντανούς” στη μάχη της παραμονής στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα (46%/35%) και στις βολές (81%/76%), κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 8 περισσότερα (47/39), είχε 2 περισσότερα κλεψίματα (10/8) και 2 παραπάνω κοψίματα (5/3).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο απόλυτος ήρωας της αναμέτρησης ήταν ο Τσαβντάρ Κοστόφ για την Καβάλα. Ο γκαρντ των γηπεδούχων εκτός από το ότι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, είχε 20 πόντους με 6/11 προσπάθειες και 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πολύ καλός και ο Κρομά, ο οποίος σε 37 λεπτά είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, μεταξύ των οποίων και αυτή στον Κοστόφ για το νικητήριο σουτ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή μέρα για το Ρέθυμνο ο Χάρης Γιαννόπουλος που σε 19 λεπτά είχε 2 πόντους με 1/4 προσπάθειες και 0/1 βολή.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μάντεν του Ρεθύμνου έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με εύστοχο τρίποντο 5″ πριν το τέλος, ωστόσο στο έξτρα πεντάλεπτο η Καβάλα έδειξε ότι θέλει περισσότερο τη νίκη. Προηγήθηκε ακόμη και με 6 πόντους (100-94) και παρότι το Ρέθυμνο πήρε προβάδισμα με καλάθι του Χάροου, 2″ πριν το τέλος, ο Κοστόφ ήρθε σαν από μηχανής Θεός και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Καβάλα την μεγάλη νίκη και την μαχητικότητα των παικτών της σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ το Ρέθυμνο την εμφάνιση του Ντελινινκάιτις που είχε 24 πόντους.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα άσχημα ποσοστά στα δίποντα (20/47, 42%), ενώ το Ρέθυμνο το ότι επέτρεψε στην Καβάλα να ανανεώσει 12 φορές την επίθεσή της.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 49-43, 66-66, 92-92 (κ.α.), 103-102.

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 16 (4), Ουίλιαμς 12 (17 ριμπ.), ΜακΚι 5 (1), Γκέλιος 4, Δεμερτζής, Ταπούτος 14 (1), Σταμπουλής 7 (1), Κοστόφ 20 (2), Καλαϊτζίδης, Κρομά 25 (3).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 24 (4), Σχίζας 12 (2), Χάροου 23 (2), Στόουν 12 (15 ριμπ.), Κάρτερ 12, Μάντεν 11 (2), Σάφτενααρ 6, Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης.