Παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, το απόγευμα του Σαββάτου (12/12), στο κλειστό της Κατερίνης, σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας ενόψει του επόμενου εντός έδρας αγώνα της με τον Κολοσσό Ρόδου, νίκησε με σκορ 56-48 τα Τρίκαλα.

Η ομάδα του Στίβ Γιατζόγλου δε ξεκίνησε τόσο καλά την φιλική της αναμέτρηση με τα Τρίκαλα και βρέθηκε μετά το τέλος του α’ δεκαλέπτου πίσω στο σκόρ με 16-21, ενώ στο ημίχρονο πήγαν οι δύο ομάδες με τα Τρίκαλα να προηγούνται με 25-27. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, βελτίωσε τον τρόπο παιχνιδιού της και την άμυνα και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 38-33, ενώ το ίδιο καλά έπαιξε και στο 4ο δεκάλεπτο φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 56-48. Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο προπονητής της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, Στίβ Γιατζόγλου έβγαλε πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι παίκτες του πριν από το πολύ σπουδαίο και καθοριστικό εντός έδρας παιχνίδι στο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” με τον Κολοσσό το ερχόμενο Σάββατο (18/12). Μία αναμέτρηση η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί για την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου, «ζωής ή θανάτου» σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο και τη νίκη να αποτελεί ανάγκη επιτακτική.