Με ήττες συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για τον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας, αφού τόσο η ομάδα του του Γυμναστικού Συλλόγου της Ελευθερούπολης, όσο και η Αγία Βαρβάρα έχασαν στις αναμετρήσεις που έδωσαν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ειδικότερα να σημειώσουμε ότι η Αγία Βαρβάρα γνώρισε βαριά ήττα στη Γέφυρα με 70-48 κι ο ΓΣ Ελευθερούπολης έχασε εντός έδρας από την Ασπίδα Ξάνθης με 72-80.

ΚΣ Γέφυρας-Αγία Βαρβάρα 70-48

Ήταν μία από τις χειρότερες εμφανίσεις αυτήν την οποία πραγματοποίησε η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας και έχασε πανηγυρικά στην αναμέτρηση που έδωσε στην έδρα της Γέφυρας με σκορ 70-48. Η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, οι παίκτες της δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να σώσει κάπως τα προσχήματα. Οι απουσίες του Γιάννη Σουλίδη που έσπασε το χέρι του και του Λούκα Μπάμπουλη, δεν αποτελούν δικαιολογία για την εικόνα της Αγίας Βαρβάρας στο γήπεδο του πρωτοπόρου Καλαθοσφαιρικού Συλλόγου Γέφυρας που έκανε το «10 στα 10» και μάλιστα με ιδιαίτερα εύκολο τρόπο.

Δεκάλεπτα: 20-4, 40-16, 57-32, 70-48

ΚΣ Γέφυρας (Τουλούμης): Τουλούμης 15 (3), Δανάκης 13 (1), Τολιόπουλος 4, Μπάρκος 5 (1), Μυλωνίδης 21 (1), Τσακιρμπαλόγλου, Μπίσκας 10 (1), Κουλουμπής 2, Χαρισόπουλος, Ευσταθιάδης, Γεράκης, Αλμπάντης.

Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Μαλαθούνης 3 (1), Μητρούλης 3 (1), Ράμμος, Αμπελακιώτης 5 (1), Σαμαράς, Αγανικόλας, Κουμλέλης 16, Χαριζάνης 6, Κάτσικας, Φασουλάς 12 (1), Μανάκας 3.

ΓΣ Ελευθερούπολης-Ασπίδα Ξάνθης 72-80

Ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ ανάμεσα στον ΓΣ Ελευθερούπολης και την Ασπίδα Ξάνθης, στιγματίστηκε από την κακή διαιτησία του Κώστα Παπαγερίδη. Mάλιστα θα πρέπει να τονίσουμε ότι από την πλευρά τους οι εκπρόσωποι του Γυμναστικού Συλλόγου της Ελευθερούπολης κάνου λόγο για αλλοίωση του αποτελέσματος το οποίο, δυστυχώς στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι αυτό που μετράει και ήταν αρνητικό για άλλη μία φορά με το σκορ της ήττας να είναι (72-80). Σε αγωνιστικό επίπεδο να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πάρα πολύ καλά έχοντας απέναντί τους την ομάδα που βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας. Είχαν καλή άμυνα και αρκετά καλές επιλογές στην επίθεση και προηγήθηκαν 23-16 στο α’ δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια η Ασπίδα ανέβασε τους ρυθμούς της και με αιχμές τους Στεφανίδη, Πετς και Χατζημιχαηλίδη μείωσε τη διαφορά. Η ομάδα του π του Γυμναστικού Συλλόγου Ελευθερούπολης πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 42-40 όμως το προβάδισμα θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο. Στο γ’ δεκάλεπτο έγινε η ανατροπή και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο της Ασπίδας (53-59), ο Παπαζούδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (56-59) αλλά ακολούθησε ένα «νεκρό» τρίλεπτο για τον ΓΣΕ και το σκορ έγινε 56-69 στο 35’. Με σερί 6-0 μείωσε 62-69 στο 38’ για να ακολουθήσει μπαράζ βολών. Με τον Στεφανίδη να έχει 4 στις 4 και τον Παπαδάκη 3 στις 4, η Ασπίδα σημείωσε τους πόντους που χρειαζόταν για να φύγει νικήτρια από την Ελευθερούπολη.

Δεκάλεπτα: 23-16, 42-40, 53-56, 72-80

ΓΣ Ελευθερούπολης (Θεοδοσιάδης): Παπαζούδης 13 (3), Καρατσομπάνης 18 (1), Ρότσας 3 (1), Γκούμας 10 (1), Αδαμόπουλος 12, Δανίκας 6, Αμπεριάδης 2, Πανδής 8.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης- Κωτάκης): Κουμπάνης, Δάτσης, Καραμπίνης, Κέλλης, Χατζημιχαηλίδης 14 (3), Παλλάκης 9, Κουτσογιάννης 10, Πετς 13 (1), Στεφανίδης 13 (1), Τσιώγκας 5 (1), Παπαδάκης 10, Γρούδος 6.

Γ’ Εθνική: 10η αγωνιστική

Αρετσού-Χαλκηδόνα διεκόπη

ΑΕ Κομοτηνής-Ορφέας Νέου Σκοπού 79-51

ΒΑΟ-ΧΑΝΘ 74-89

Ακτή Ζέφυρος-Ίκαροι Σερρών 75-69

Γαλάτιστα Χαλκιδικής-ΓΑΣ Κομοτηνή 65-69

(*) Ο αγώνας Αρετσού-Χαλκηδόνα διεκόπη στο 13’ (σκορ 32-19) λόγω τραυματισμού του διαιτητή Σπύρου Δαμίγου στο πρόσωπο από αντικείμενο που πέταξε φίλαθλος των φιλοξενούμενων.