Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, η ομάδα των βορείων προαστίων χαμογέλασε τελευταία, καθώς ήταν καλύτερη και πιο ψύχραιμη από την ομάδα της Καβάλας στην παράταση από την αντίπαλό της και έτσι πήρε τη νίκη, την 4η στο φετινό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Καλαμίτσας “Αλεξάνδρα Δήμογλου” έληξε ισόπαλο με σκορ 63-63 και στην παράταση οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 72-77.

Βεβαία εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης γνώρισε την 5η ήττα της σε έξι αγωνιστικές και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Αρκαδικό και τον Απόλλωνα Πάτρας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Από τη στιγμή που το παιχνίδι πήγε στην παράταση η Κηφισιά ήταν πιο συγκεντρωμένη, πιο εύστοχη, βελτίωσε την άμυνά της και έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Πολύ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λεωνίδας Κασελάκης, που σε 43 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 16 πόντους (4/8 διπ, 2/7 τρ) , 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κάκιστος ήταν ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης, που αγωνίστηκε για 28 λεπτά, έχοντας 2 πόντους με 1/5 προσπάθειες, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη και 4 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το άστοχο τρίποντο του Ρόμπινσον 12” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, το οποίο θα μπορούσε να είχε χαρίσει τη νίκη στην Καβάλα.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Στην Κηφισιά κρατάνε τη 4η νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ στην Καβάλα την προσπάθεια και στα 45 λεπτά παιχνιδιού.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες ξεχνάνε τα κάκιστα ποσοστά, τόσο στα σουτ εντός πεδιάς, όσο και τις βολές.

Ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται πολύ νευρικές και το άγχος των παικτών τόσο της Καβάλας όσο και της Κηφισιάς να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο. Τα λάθη και από τις δύο ομάδες στην 1η περίοδο επηρέασαν τις επιθετικές τους ικανότητες και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι στα πρώτα 4′ του αγώνα η κάθε ομάδα είχε πετύχει μόλις ένα καλάθι, τριών (3) πόντων. Από εκείνο το σημείο και μετά τόσο η ομάδα του Γιάννη Τζήμα όσο και το συγκρότημα της Κηφισιάς, άρχισαν σιγά σιγά να βρίσκουν τα πατήματα τους στο παρκέ του “Αλεξάνδρα Δήμογλου” αλλά συνέχισαν να μην έχουν επιλογές στον επιθετικό τομέα με αποτέλεσμα το σκορ να είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Πιο συγκεκριμένα 3’48” πριν το τέλος της 1ης περιόδου η ομάδα της Ένωσης Καβάλας με δύο εύστοχες βολές πέρασε μπροστά με το σκορ να είναι 8-5 και με δύο ακόμη εύστοχες βολές 3’13” πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο έγινε το 10-5. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες χαλάρωσαν κατά κάποιο τρόπο και η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να έχει “χτίσει” μία διαφορά 3 πόντων και το αποτέλεσμα να είναι 16-13. Στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην επίθεση, τα περισσότερα είχε να τα αντιμετωπίσει η ομάδα του Γιάννη Τζήμα και 6’48” πριν την ολοκλήρωση της, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 18-19. Η πίεση για την κατάκτηση της νίκης δεν άφηναν πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, με εύστοχο σουτ 3 πόντων, η Κηφισιά έκανε το 18-22 στα μισά της 2ης περιόδου και η καλή άμυνα που έπαιξαν μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο οδήγησαν την ομάδα της Καβάλας να πετύχει μόλις 4 πόντους. Στο 3′ και 44′ πριν να ολοκληρωθεί το α’ μέρος οι παίκτες της Κηφισιάς “έχτισαν” μία διαφορά 5 πόντων, 20-25. Με αντεπίθεση διαρκείας και με δύο συνεχόμενα καλάθια, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας μείωσε στο 25-27, 2′ και 10” με την 2η περίοδο του αγώνα να τελειώνει τελικά με το σκορ να είναι 27-29 και επί της ουσίας το παιχνίδι να ξανά αρχίζει από την αρχή. Το 3ο δεκάλεπτο ξεκινήσε με τις δύο ομάδες πολύ γρήγορα να πετυχαίνουν από ένα καλάθι 2 πόντων θέλοντας να δείξουν ότι θέλουν να παίξουν ανοιχτό μπάσκετ στην συνέχεια του αγώνα. Ακολούθησε ένα 3λεπτο με τις πεντάδες των δύο ομάδων να μην βλέπουν το αντίπαλο καλάθι, το σκορ να παραμένει σε πολύ χαμηλά επίπεδα και με την ομάδα της Καβάλας να προσπαθεί απεγνωσμένα να βρει τον καλό της εαυτό. Στα μέσα του 3ου δεκάλεπτου με δύο συνεχόμενα καλάθια η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 37-37, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο προπονητή να πάρει τάιμ άουτ. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι που να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος, Καβάλα και Κηφισιά πήγαιναν πόντο πόστο στον αγώνα, 2′ και 29” πριν την ολοκλήρωση της, το αποτέλεσμα ήταν 42-43, η ομάδα του Γιάννη Τζήμα άφησε 2 επιθέσεις να περάσουν ανεκμετάλλευτες για να περάσει μπροστά, το κατάφερε 50” πριν το τέλος με καλάθι δύο πόντων, 44-43 αλλά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να ξανά περνάνε μπροστά στο σκορ με μία διαφορά 3 πόντων, δηλαδή 46-49. Η νευρικότητα κυριάρχησε και στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, οι δύο αντίπαλες ομάδες δύσκολα έβρισκαν το αντίπαλο καλάθι και 7′ και 48” πριν το τέλος της αναμέτρησης το αποτέλεσμα ήταν 50-53. Όλοι περίμεναν ένα φινάλε δραματικό, με την Καβάλα και την Κηφισιά να πηγαίνουν “αγκαλιά” στο σκορ, καμία ομάδα να μην μπορεί να επιβάλλει τον ρυθμό της, με την αγωνία τω καβαλιωτών φιλάθλων να βρίσκεται στην κορύφωση της. Στα μέσα της 4ης περιόδου η Ένωση πέρασε μπροστά με 54-53. 3′ και 55′ πριν το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ 57-58 και το φινάλε αναμένονταν να είναι συγκλονιστικό και απαγορευμένο για τους καρδιακούς. Μάλιστα στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 63-63, η ομάδα της Καβάλας είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, ωστόσο οι παίκτες της έκαναν κακιά τελευταία επίθεση με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση. H αγωνία στην παράταση χτύπησε κόκκινο, οι παίκτες της Ένωσης δεν απέφυγαν τα λάθη, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι και περισσότερο σοβαροί, με αποτέλεσμα στο τέλος της, η Κηφισιά να πανηγυρίζει μία πολύ σημαντική νίκη με σκορ 72-77..

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 27-29, 46-49, 63-63κ.α., 72-77.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Βαν Ντερ Μαρς, Κοστόφ 13 (3 τρίπ., 13 ριμπ.), Τζόουνς 14 (0/4 τρίπ.), Καλαϊτζίδης 2, Ρόμπινσον 17 (0/7 τρίπ.), Κεμπ 4, Ταπούτος 8, Γιαννακίδης 9 (3), Σταμπουλής, Βάργκας 3, Δεμερτζής.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 1, Στίγκερς Ντ. 8 (1), Γκίκας 10 (2), Κασελάκης 16 (2 τρίπ., 9 ριμπ.), Χογκ 10 (1), Γλυνιαδάκης 18, Πόποβιτς 6 (1), Χρυσικόπουλοος 8, Στίγκερς Τζ., Φρέιζιερ.