Πολλοί σημαντικοί αγώνες έγιναν το Σαββατοκύριακο (19-20/9) και λόγω των βουλευτικών εκλογών το ενδιαφέρον δικαιολογημένα ήταν στραμμένο στην Α’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας, αφού μόνο εκεί είχαμε ποδοσφαιρική δράση.
Τα φαβορί του πρωταθλήμστος, εύκολα ή δύσκολα ξεπέρασαν τα εμπόδια ου είχαν να αντιμετωπίσουν για την 3η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας, χωρίς βέβαια να λείψουν και κάποιες εκπλήξεις. Μία από αυτές σημειώθηκε στο γήπεδο του Ποτού. Η τοπική Δόξα Θεολόγου κατά τη διάρκεια ενός “χορταστικού αγώνα, αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Ορφέα Ελευθερούπολης με σκορ (2-2). Από την άλλη πλευρά, φαβορί όπως ο Κεραυνός Πέρνης, ο Ηρακλής Καβάλας αλλά και ο Μ.Α. Αντιφιλίππων πήραν τους βαθμούς της νίκης. Πιο συγκεκριμένα, στο γήπεδο των Αντιφιλίππων ο τοπικός Μέγας Αλέξανδρος δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα με αντίπαλο τον Βρασίδα Νέας Περάμου, τον οποίο “φιλοδώρησε” με 5 τέρματα. Μάλιστα να τονίσουμε ότι το τελικό αποτέλεσμα (5-0), “καθρεφτίζει” πλήρως την εικόνα του αγώνα. Στο “Βερούλειο” ο γηπεδούχος Ηρακλής Καβάλας είχε εύκολο απόγευμα και νίκησε τον Κεραυνό Κρηνίδων με σκορ (3-0), ενώ ο Κεραυνός Πέρνης πέρασε με χηλά το κεφάλι από το Χρυσοχώρι και πήρε το “τρίποντο” σε βάρος του τοπικού Απόλλων με σκορ (0-1). Στο γήπεδο του Οφρυνίου ο Αετός Ορφανού κατέκτησε εύκολα την 3η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, αυτήν την φορά επί της Αναγέννησης Λιμεναρίων, με (4-0) ενώ στο γήπεδο της Νέας Καρβάλης, ο Αετός Ερατεινού πήρε σπουδαίο διπλό σε βάρος του τοπικού Ναζιανζού με σκορ (0-2). Στο “Βερούλειο’ και στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική η ΑΕΚ Καβάλας, έχοντας αντίπαλο της τον Ολυμπιακό Καβάλας και βγάζοντας “φωτιές” η επίθεση της έφτασε στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με το εντυπωσιακό σκορ (6-2). Τέλος να σημειώσουμε ότι ο Βύρων Καβάλας, πήρε τους 3 πρώτους βαθμούς του στο πρωτάθλημα έστω και στα “χαρτιά” σε βάρος του Άρης Ακροποτάμου, που δεν συμμετέχει από την αρχή του πρωταθλήματος. Όμως η ομάδα του Μπάμπη Πανταζίδη στο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο γήπεδο του “Κωτσάλου” γνώρισε την ήττα από τον εντυπωσιακό Νέστο Χρυσούπολης με σκορ (1-8).
Άρης Ακροποτάμου-Βύρων Καβάλας 0-3 α.α.
Αετός Ορφανού-Αναγέννηση Λιμεναρίων 4-0
Μ.Α. Αντιφιλίππων-Βρασίδας Ν. Περάμου 5-0
Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Αετός Ερατεινού 0-2
Απόλλων Χρυσοχωρίου-Κεραυνός Πέρνης 0-1
Δόξα Θεολόγου-Ορφέας Ελευθερούπολης 2-2
ΑΕΚ Καβάλας-Ολυμπιακός Καβάλας 6-2
Ηρακλής Καβάλας-Κεραυνός Κρηνίδων 3-0
5. Βρασίδας Νέας Περάμου (5-5) 6
6. Απόλλων Χρυσοχωρίου (4-3) 6
9. Ορφέας Ελευθερούπολης (5-4) 4
11. Αναγέννηση Λιμεναρίων (5-7) 3
14. Ολυμπιακός Καβάλας (3-14) 0
16. Άρης Ακροποτάμου Αποχώρησε
Αετός Ορφανού-Άρης Ακροποτάμου
Αναγέννηση Λιμεναρίων-Ναζιανζός