Άγγιξε «το θαύμα» της νίκης μέσα στο Ηράκλειο Κρήτης το απόγευμα του Σαββάτου (25/10) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας γιατί, περί θαύματος επρόκειτο έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι αλλά τελικά έχασε από τον ΟΦΗ με σκορ (69-63).

Μάλιστα δεν είναι υπερβολή αν αναφέρουμε το γεγονός ότι το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα «πλήρωσε ακριβά» το κακό και επιπόλαιο ξεκίνημα που είχε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γνωρίσει στην 3η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα. Να σημειώσουμε ότι παρά το πολύ κακό ξεκίνημα που είχε η ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε πάρα πολύ τους ρυθμούς της και με αξιώσεις διεκδίκησε την κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα.

Επιπόλαιο ήταν το ξεκίνημα της Ένωσης

Εκείνο το οποίο θα πρέπει να τονίσουμε είναι το γεγονός ότι τι ξεκίνημα των παικτών του Γιάννη Τζήμα στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πέρα για πέρα νωθρό. Οι παίκτες του καβαλιώτικου συγκροτήματος παρουσίασαν πολλά κενά σε άμυνα και επίθεση, έκανα επιπόλαια λάθη κάτι το οποίο εκμεταλλευτήκαν οι παίκτες του ΟΦΗ.. Έχοντας μπροστάρηδες τους Ραζή, Στυλιανού και τον Τρεπάλοβατς να στήνει πάρτι μέσα στην ρακέτα της Καβάλας, ο ΟΦΗ προηγήθηκε αρχικά 13-3 ενώ η διαφορά πήγε και στους 15 πόντους (18-3)! Ο Βασίλης Κιτσούλης με δύο βολές στο 8’ είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 17 πόντους, 21-4 με την πρώτη περίοδο να λήγει με 21-7.

«Καταστροφικό» πρώτο δεκάλεπτο

Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας αντέδρασε μετά από ένα «καταστροφικό» πρώτο δεκάλεπτο και στο 14’ με δύο βολές του Καράμπουλα έριξε την διαφορά, μετά από ώρα, κάτω από τους 10 πόντους μετατρέποντας το σκορ στο 25-16. Στο μεταξύ, οι παίκτες του ΟΦΗ… συναγωνιζόταν στο ποιος θα αστοχήσει στις περισσότερες! Στην αντίπερα όχθη, ο Τότσιος έκανε φοβερό ματς και με 13 πόντους έβαλε στο παιχνίδι την ομάδα της Καβάλας μειώνοντας την διαφορά στους 5 πόντους, 35-30. Ο ΟΦΗ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με δύο τρίποντα από τους Λιανό, Ραζή την ανέβασε ξανά στους 11 πόντους με το σκορ ημιχρόνου να κλείνει στο 41-30. Εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το γεγονός ότι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο όμως το «κλειδί» της νίκης το κρατούσε, ο νεαρός φόργουορντ που πέρασε στο παιχνίδι και ήταν ο καταλύτης της σπουδαίας επικράτησης του ΟΦΗ.

Πάρα πολύ βελτιωμένοι

Παρότι ο ΟΦΗ προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (50-33) και 53-40 η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας αντέδρασε και με «ήρωα» τον Βελισσαρίου που πέτυχε 3 τρίποντα κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους 64-60.Είναι γεγονός ότι κυρίως στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα ανέβασαν ρυθμούς, παρουσιάστηκαν πάρα πολύ βελτιωμένοι και το σίγουρο είναι ότι «άγγιξαν το θαύμα» της νίκης σε ένα γήπεδο πραγματικά το οποίο ήταν καμίνι. Όμως η ψυχραιμία στις βολές από τους Ραζή, Κιτσούλη και ένα τεράστιο τρίποντο του Στυλιανού έφερε αυτήν την μεγάλη νίκη με 69-63. Το σίγουρο πάντως είναι ότι η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, έχασε μία τεράστια ευκαιρία προκειμένου να πάρει μία μεγάλη νίκη σε μία «καυτή έδρα». Βέβαια να αναφέρουμε πως όταν δίνεις 3 παιχνίδια μέσα σε μία εβδομάδα, λογικό είναι οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα να ήταν επηρεασμένοι σε αρκετά μεγάλο βαθμό, όπως άλλωστε και έγινε κατά την διάρκεια του αγώνα, στο Ηράκλειο Κρήτης με αντίπαλο τον ΟΦΗ. Μία ήττα η οποία πρέπει να ξεχαστεί όσο πιο γρήγορα γίνεται και όλοι εντός των αποδυτηρίων της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας θα πρέπει να συγκεντρωθούν για το επόμενο παιχνίδι, για την 4η αγωνιστική ημέρα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας.

Δεκάλεπτα: 21-7, 41-30, 53-4, 69-63.

Διαιτητές: Β. Τσώνος, Παπαθανασίου.

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης6 (1, ) Σταμπουλής, Ραζής 10 (2), Τζουλάκης, Μαυρογιάννης, Στυλιανού 14 (4), Λιανός 9 (1), Κιτσούλης 12, Κυρίτσης, Χάλαρης 9 (1), Τρεπάλοβατς 9, Σκλήβας.

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Τζήμας):Κρστέβσκι 8, Τότσιος17 (2), Καλαμπάκας 6, Κατσαρές 6 (1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης, Βελισσαρίου 9 (3), Καλαϊτζίδης 3 (1), Καράμπουλας 11 (1), Καραποστόλου.