Τη δεύτερη νίκη της μέσα στο 2014 πέτυχε, σήμερα Σάββατο (11/1) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας η οποία παίζοντας πολύ έξυπνα καθήλωσε μέσα στο «σπίτι» του το Λαύριο με σκορ (70-74). Ημίχρονο (35-36). Ήταν πραγματικά μία σπουδαία νίκη για την ομάδα του Γιάννη Τζήμα, αντάξια της πολύ καλής εμφάνισης που πραγματοποίησαν οι παίκτες του οι οποίοι πίστεψαν περισσότερο στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα το οποίο τελικά έγειρε προς την πλευρά της Καβαλιώτικης ΚΑΕ. Πρόκειται για ένα νικηφόρο αποτέλεσμα το οποίο βάζει για τα καλά την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας για τα καλά στο παιχνίδι της ανόδου, αφού με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Γιάννη Τζήμα κατάφερε να αποδράση αλώβητη μέσα από μία πολύ δυνατή έδρα.

Η όλη αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο παιχνίδι και πολλές να συμβαδίζουν μαζί στο σκορ. Υπήρχε πάθος και από τις δύο ομάδες και σύμφωνα με την εξέλιξη τις αναμέτρησης, όλα έδειχναν ότι η νίκη θα κρίνονταν στο τέλος και μάλιστα στις λεπτομέρειες. Όπως και τελικά έγινε. Μετά από ένα αμφίρροπο τρίτο δεκάλεπτο που βρήκε την ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας να είναι μπροστά στο σκορ με ένα πόντο διαφορά (48-49), το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα να ανεβάζει ρυθμούς στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Βέβαια είχε την τύχη με το μέρος της και σε συνδυασμό με την ψυχραιμία και την ευστοχία κάποιων παικτών, όπως οι  Καλαϊτζίδης 15 (5/7 τρ.), Τότσιος 14 (2), Κρστέβσκι 11, Καλαμπάκας 9 (1), χωρίς βέβαια να μειώσουμε την προσπάθεια και των υπολοίπων παικτών που αγωνίστηκαν στο τέλος η Ένωση Καλαθοσφαίριση Καβάλα, πανηγύρισε μία πολύ σπουδαία και παλικαρίσια νίκη απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο.

Διαιτητές: Τσώνος Μ-Δαρλαμήτσος-Μάλαμας.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-36, 48-49, 70-74.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 19, Μουμπάρακ, Τσίρος 3 (1), Μανούσος 9, Σακελλαρίου 3 (1), Γιαννακόπουλος 14 (1), Περράκης 7 (1), Βανδώρος, Ψωμαδέρης 6 (2), Χατζόπουλος

ΕΝΩΣΗ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Γιάννης Τζήμας): Κρστέβσκι 11, Μαρμαρινός 2, Τότσιος 14 (2) Καλαμπάκας 9 (1), Κατσαρές 2, Καραποστόλου 15 (2), Αγγελακόπουλος 6, Καραθανάσης, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 15 (5/7 τρ.).

Η 10η Αγωνιστική

Ροπαλιά ανόδου της ΑΕΚ στον Ηρακλή!!! Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, η Ένωση πέρασε με χαρακτηριστική ευκολία από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του “Γηραιού”, στο κατάμεστο Ιβανώφειο με 73-51 και έβαλε τέλος στο εντός έδρας αήττητο του. Με τη συμπαράσταση περίπου 200 οπαδών της, η Ένωση πάτησε… γκάζι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και δεν κοίταξε στιγμή πίσω της, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια. Εύκολο απόγευμα πέρασε στο κλειστό του Ψυχικού η ομώνυμη ομάδα κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας, τον οποίο κατέβαλε με 80-63. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο τα προβλήματα και τις απουσίες των φιλοξενούμενων και με άκρως πειστική εμφάνιση, έκανε 10 τις νίκες της στο πρωτάθλημα και διατηρήθηκε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (μαζί με την ΑΕΚ). Χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο, οι Ίκαροι Σερρών συνέτριψαν με 106-62 την Αγία Παρασκευή, επιστρέφοντας με εντυπωσιακό τρόπο στις επιτυχίες. Παράλληλα η ομάδα του Νίκου Οικονόμου παρέμεινε “ζωντανή” στη “μάχη” για τη σωτηρία, ενώ αντίθετα η κατάσταση δείχνει μη αναστρέψιμη για την ουραγό ΚΑΠ. Το ρωμαλέο Παγκράτι έβαλε…. δύσκολα στον Κόροιβο, στην Αμαλιάδα, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν (78-69). Αν και αγωνίστηκαν χωρίς τον Ψαρόπουλο (άρρωστος με πυρετό) οι “ροσονέρι” είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το προβάδισμα ενώ προηγήθηκαν ακόμη και με 10 π. (34-44). Στο β΄ ημίχρονο όμως, κάτι το χρέωμα του Κουτρούλια με 4 φάουλ (με το σκορ 50-54) , κάτι η ποιότητα και αποτελεσματικότητα των παικτών του Κοροίβου (Στυλιανού, Νοέας και Χαρισμίδης οι κορυφαίοι), συνέβαλαν στο να “γυρίσει” οριστικά το παιχνίδι. Έτσι η ομάδα της Αμαλιάδας παρέμεινε “ζωντανή” στο κυνήγι της ανόδου, παίρνοντας μια αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη. Νίκη – οξυγόνο για τον Φιλαθλητικό, που μετά από ένα… περιπετειώδες ματς (με 20λεπτη διακοπή), επικράτησε του ΟΦΗ με 72-68 και τριπλασίασε τις επιτυχίες του στο πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ πήρε πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ στο 24΄ (46-47) με τρίποντο του Ραζή), όμως τα καπνογόνα που άναψαν οι φίλοι των γηπεδούχων έκαναν την ατμόσφαιρα αποπνικτική με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για περίπου 20 λεπτά. Αφού επιστρατεύτηκαν μέχρι και σκάλες, προκειμένου να ανοίξουν όλα τα παράθυρα του κλειστού του Ζωγράφου και να… αεριστεί, το παιχνίδι συνεχίστηκε, με τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα με κορυφαίο τον Ντιαλό και να φτάνουν τελικά σε μια σπουδαία επιτυχία, που τους κρατάει στο “κόλπο” της σωτηρίας. Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ο Αρκαδικός “λύγισε” τον Ερμή Λαγκαδά με (76-73) και προς το παρών μπορεί να νιώθει ασφαλής ως προς τη παραμονή του στη κατηγορία. Στο σχεδόν γεμάτο κλειστό της Τρίπολης, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (40-19 στο 16΄ και 50-37 στο 33΄), όμως στο τέλος ο Ερμής έφερε τα… πάνω – κάτω. Με ένα εντυπωσιακό σερί πλησίασε 68-67 και 70-69, 1.30΄΄ πριν το τέλος, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή, με τους Αρκάδες να φτάνουν στη τελική επικράτηση.