Το εξ αναβολής ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α’ κατηγορίας, Εθνικός Νέας Καρυάς- Μαίανδρος Γέροντα, έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (28/12) και έληξε ισόπαλο με σκορ (2-2). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 με γκολ του Τάσσε και του Ρ. Μουλάι. Έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 30’ λεπτό λόγω αποβολής του Ρ. Μουλάι με 2η κίτρινη κάρτα και στο 40 ο Μαγνήσαλης μείωσε σε (2-1) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Νάνος διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-2).

Ο Ολυμπιακός Καβάλας παραμένει στη κορυφή με 32 βαθμούς, ακολουθεί ο Μαίανδρος Γέροντα με 23 βαθμούς και στη 3η θέση  της βαθμολογίας ανέβηκε ο Εθνικός Νέας Καρυάς με 21β. Για την 14η αγωνιστική οι δύο ομάδες έχουν ντέρμπι, η Νέα Καρυά πάει στο Κωτσάλου για τη κόντρα με τον ΠΑΟΚ (4/1, 15.00) και ο Γέροντας υποδέχεται τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό Καβάλας (5/1, 11.00).