Το πάλεψε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας το απόγευμα του προηγούμενου Σαββάτου (26/10) στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας αλλά τελικά το συγκρότημα του Θωμά Νίκου δεν κατάφερε να πάρει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας αφού γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με σκορ (66-72). Το συγκρότημα του Θωμά Νίκου μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τρεις πόντους διαφορά και πιο συγκεκριμένα με σκορ (37-34). Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με σκορ (66-72).

Μπήκε δυνατά αλλά στο τέλος δεν άντεξε

Με άξιο συμπαραστάτη τον κόσμο της, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι, είχε αρκετές λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στο καλάθι της ΑΕΚ και παρά το γεγονός ότι η 1η περίοδος έκλεισε ισόπαλη (17-17), στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ένωσης ανέβασαν ρυθμούς. Πίστεψαν ότι θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα δείχνοντας αρετές και κυρίως αποφασιστικότητα. Το ίδιο σκηνικό εξελίχθηκε και στην 3η περίοδο η οποία έκλεισε με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης να προηγείται με (54-52). Ωστόσο στην 4η περίοδο η ομάδα της ΑΕΚ παίζοντας πολύ καλή άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους που οδηγούσαν που οδηγούσαν στο καλάθι της με αποτέλεσμα να περιοριστούν κατά κάποιο τρόπο οι επιθετικές αρετές της ομάδας του Θωμά Νίκου. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο εύστοχοι με αποτέλεσμα να πάρουν στο τέλος το πολυπόθητο γι’ αυτούς ροζ φύλλο αγώνα με σκορ (66-72).

Δεκάλεπτα: 17-17, 37-34, 54-52, 66-72.

Καβάλα (Νίκου): Κρστέβσκι 12, Μαρμαρινός 4, Τότσιος 13 (1), Καλαμπάκας, Κατσαρές 2, Αγγελακόπουλος 11 (1), Καραποστόλου 17 (4), Καραθανάσης 3, Βελισσαρίου 3, Καλαϊτζίδης 1.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Φαλέκας 7 (1), Καράμπουλας 10, Πολυτάρχου 9, Τσιότρας 10 (1), Νίκολιτς 7 (1), Γκιζογιάννης 9 (1), Παπαντωνάκος 7 (1), Παπαδιονυσίου 4, Τσιάκος 7, Δέσπος 2.

Κόροιβος Αμαλιάδας – Λαύριο

One Response to “Το πάλεψε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας το Σάββατο (26/10) κόντρα στην ΑΕΚ, ήταν διαρκώς μπροστά αλλά στο τέλος δεν άντεξε και γνώρισε την ήττα με (66-72)”