Στις 18 και 19 Μαίου πραγματοποιήθηκε στην  λίμνη  Παμβώτιδα των Ιωαννίνων ο  ιστιοπλοϊκός  αγώνας  με  σκάφη τύπου  οptimist. Ο αγώνας είχε επετειακό χαρακτήρα και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των  εορταστικών εκδηλώσεων της συμπλήρωσης 100 χρόνων απελευθέρωσης της πόλης. Ο  Ν.Ο.Κ. συμμετείχε με δύο αθλητές, τον Κώστα   Γερούδη και την Λίλα .Κεραμιδά. Ο Κώστας Γερούδης κατέκτησε την πρώτη θέση ανάμεσα σε 53 αθλητές, ήταν ο καλύτερος αθλητής του αγώνα κάνοντας θαυμάσια τακτική και στις έξι  ιστιοδρομίες που διεξήχθησαν και κατέλαβε άνετα την πρώτη θέση αποδεικνύοντας ότι το μέλλον του ανήκει.

Στα κορίτσια η Λίλα Κεραμιδά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο κάνοντας και αυτή σταθερές κούρσες στις πρώτες θέσεις της κατάταξης. Οι επιτυχίες του διασυλλογικού αγώνα στα Ιωάννινα όπως και αυτές του Πανελληνίου πρωταθλήματος στην Κατερίνη, η συμμετοχή των αθλητών  μας  σε  αγώνες  και  περιφερειακά  πρωταθλήματα όλη  την  διάρκεια  της  χρονιάς και  οι  επιτυχίες τους αποδεικνύουν  την  σωστή δουλειά  και  προετοιμασία  που  γίνεται  στο  Ν.Ο.Κ.  όλα  αυτά  τα  χρόνια.

Ο Ν.Ο.Κ. καλεί τους γονείς να φέρουν τα παιδιά τους για να γνωρίσουν το άθλημα της ιστιοπλοΐας. Ημέρες & ώρες προπόνησης : Τετάρτη & Παρασκευή 15:00 – 18:00. Σάββατο &Κυριακή 12:00- 16:00. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 6987-162.684, 6944-984.894  κ. Βασίλης  Πηγαδάς.