Σε ένα συναρπαστικό και άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι το απόγευμα της Κυριακής (31/3) το Περιστέρι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας σε ένα γεμάτο «Ανδρέας Παπανδρέου» και κατέκτησε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ (81-72). Έτσι με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής στην Α1 κατηγορία μπάσκετ ανδρών της χώρας μας, καθώς σημείωσαν την έκτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά το σίγουρο είναι ότι τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή αφού η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας εξακολουθεί να βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Βέβαια να σημειωθεί ότι ακόμη δεν έχει τελειώσει τίποτα και άπαντες εντός των αποδυτηρίων της Καβαλιώτικης ΠΑΕ οφείλουν να εξαντλήσουν όσα περιθώρια υπάρχουν προκειμένου και την ερχόμενη μπασκετική περίοδο το Καβαλιώτικο συγκρότημα να αγωνίζεται στην Α1 κατηγορία μπάσκετ ανδρών της χώρας μας.

Κάλυψε τη διαφορά

Ωστόσο εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειωθεί είναι το γεγονός ότι το Περιστέρι μετά τη νίκη του με σκορ (81-72) σε βάρος της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης, κάλυψε και την διαφορά από την ήττα που γνώρισε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» από την Καβαλιώτικη ΚΑΕ με σκορ (84-79). Πάντως η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας θα μπορούσε να είχε αποφύγει την ήττα μιας και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ. Μάλιστα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 8 πόντους διαφορά και πιο συγκεκριμένα με (31-39) ενώ εξίσου καλή παρουσία είχαν και οι παίκτες της στην 3η περίοδο του αγώνα. Από κει και πέρα και ειδικότερα στο τελευταίο δίλεπτο, ήρθαν τα πάνω κάτω, οι παίκτες του Περιστερίου ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών της Καβαλιώτικης ΚΑΕ και στο τέλος πανηγύρισαν, παίκτες, Διοίκηση αλλά και φίλαθλοι της ομάδας του Περιστερίου το πολυπόθητο γι’ αυτούς νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το φιλμ του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ο Πάρκερ με τρίποντο έκανε το (3-0) για την ομάδα του Περιστερίου, με τον Στεφανίδη να ισοφαρίζει σε (3-3) και Μίτσελ να σημειώνει το (5-3). Ο Ατσάρα έκανε το (7-5), ενώ ο Μισέλ σημείωσε το (10-6). Ο Ατσάρα και πάλι έφερε την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας σε απόσταση αναπνοής από τους γηπεδούχους (10-9). Ο Κόλεμαν πέτυχε το (15-11), αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο από τον Στεφανίδη πέρασαν και πάλι μπροστά (15-16). Ο Γαλιώτος έκανε το (20-16) και ο Μισέλ ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για το Περιστέρι (22-16). Ο Στεφανίδης με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων πέτυχε το (22-19), διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, ο Άρμπετ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, με τον Μίτσελ να μειώνει σε (24-25) στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παπαντωνίου έδωσε το προβάδισμα στον Παπαντωνίου, σημειώνοντας το (27-25) και ο Πάνος με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε σε (27-27). Ο Μάντζαρης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (29-29) και ο Στεφανίδης έκανε το (29-29). Ο Άρμπετ έκανε το (29-31), ο Κόλεμαν με 1/2 βολές σημείωσε το (29-32), ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους (31-34). Ο Κρστέβσκι ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (31-36) για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με καλάθι του Κόλεμαν, ο οποίος πέτυχε το (31-39).

Κοντά οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και κατάφεραν να αποσπαστούν με (41-48), ενώ ο Μάντζαρης με τρίποντο μείωσε σε (44-48). Ο Κομποδιέτας με 1/2 βολές σημείωσε το (46-50), τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Γαλιώτος μείωσε σε (49-51), τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και ο Μάντζαρης ισοφάρισε σε (51-51) με δύο εύστοχες βολές (51-51). Ο Δεμερτζής με 1/2 βολές πέτυχε το (51-52), με τον Μίτσελ να σημειώνει το (53-52). Ο Άρμπετ διαμόρφωσε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου (53-54). Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι με τον Αντώνη Μάντζαρη έκαναν το (58-54) στο 31ο λεπτό, ενώ ο Έλληνας γκαρντ με ακόμα ένα τρίποντο έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στο Περιστέρι (61-54). Ο Άρμπετ με τρίποντο μείωσε σε (61-57) και ο Ατσάρα έφερε την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας σε απόσταση αναπνοής (64-60). Ο Ταϊρού έκανε το (64-62) και ο Άρμπετ ισοφάρισε σε (64-64), με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι με βολές του Μάντζαρη και τρίποντο από τον Πάρκερ έκαναν το (79-72) για να φτάσουν τελικά σε ένα πολύ σημαντικό θετικό αποτέλεσμα με (81-72).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 31-39, 53-54, 81-72

Περιστέρι (Τζίμης Κουστένης): Παπαντωνίου 5, Κομποδιέτας 8(1), Πάρκερ 21(4), Κανονίδης, Μάντζαρης 23(5), Μίτσελ 16(1), Χάινς 2, Πέτρουλας 2, Γαλιώτος 4.

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Πάνος 2, Άρμπετ 18(3), Καλαμπάκας, Στυλιανού, Στεφανίδης 12(3), Δεμερτζής 1, Βελισσαρίου, Ταϊρού 6, Κστέβσκι 2, Κόλεμαν 16, Ατσάρα 15(2).

One Response to “Σπουδαία νίκη του Περιστερίου με σκορ (81-72) και ακόμα μεγαλύτερος είναι ο προβληματισμός για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας από το κακό αποτέλεσμα”