Στο εξ αναβολής και ιδιαίτερα σημαντικό παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής που αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων covid-19 στην ομάδα των φιλοξενούμενων,  που έγινε στο κλειστό της Καλαμίτσας, «Αλεξάνδρα Δήμογλου» η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας υποδέχθηκε τον ΑΟ Τρίτων από τον οποίο γνώρισε την ήττα με σκορ 79-95.

Ο Τρίτων πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στην Καβάλα, με αποτέλεσμα να πάρει μία επιβλητική νίκη στην πόλη της Μακεδονίας. Με αυτόν τον τρόπο οι “μπλε” ανέβηκαν στο 13-7 και βρίσκονται μία ανάσα από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η αξιόμαχη Καβάλα υποχώρησε στο 1-20 και το μόνο που περιμένει είναι να επισφραγιστεί και μαθηματικά ο υποβιβασμός της στην Β’ Εθνική.

Οι δύο “μονομάχοι” συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα (9-9), όμως οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στην συνέχεια και πήραν πλεονέκτημα επτά πόντων (12-19), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (16-28). Οι Σεπολιώτες συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και διατηρούσαν μία απόσταση 12 πόντων (22-34), αλλά οι Μακεδόνες αντεπιτέθηκαν και μείωσαν άμεσα στους τέσσερις πόντους (33-37). Πάντως το σύνολο του Μιχελάκου βρήκε εκ νέου τις λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ και έφτασε στο +14 (36-50), ωστόσο οι Καβαλιώτες περιόρισαν έστω και λίγο την ζημιά μετά από δύο τρίποντα του Μπόζη.

Ο οργανισμός της Αθήνας εκκίνησε φουριόζος το δεύτερο μέρος και έτρεξε ένα σερί 0-15, με συνέπεια να ξεφύγει με 23 πόντους (42-65) και να βάλει τις βάσεις για ένα εύκολο διπλό. Βέβαια, το συγκρότημα του Πενταζίδη δεν πέταξε λευκή πετσέτα και έκλεισε αρκετά την ψαλίδα μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (63-76). Στα επόμενα λεπτά ο Τρίτων πάτησε ξανά το πόδι στο γκάζι, πήρε διαφορά 19 πόντων (6-84 στο 34′) και καθάρισε την νίκη, η οποία ήρθε με άνετο τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 42-50, 63-76, 79-95