Η Elite League επέστρεψε σε δράση έπειτα από 2,5 εβδομάδες διακοπής λόγω των γιορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, με την 12η αγωνιστική να είναι η πρώτη για το νέο έτος και σ’ ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, κόντρα στον Ηρακλή το πάλεψε, είχε κάποια διαστήματα εκπληκτικά και πήρε την πολύ σπουδαία νίκη με 91-88.

Η αναμέτρηση ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι με δραματικό χαρακτήρα και πολλές συγκινήσεις και με αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να είναι εκπληκτικοί κατά διαστήματα. Κόντρα στον Ηρακλή το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη που είχε δύσκολο έργο μπήκε δυνατά και είχε ένα πρώτο δεκάλεπτο εκπληκτικό. Αρχικά προηγήθηκε στο 4’ με 7-6 αλλά μετά την αντίδραση που είχαμε από τους φιλοξενούμενους στα μισά της πρώτης περιόδου το σκορ έγινε 10-11. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό και ανοιχτό μπάσκετ, στο 7’ η Ένωση που έπαιξε με ψυχή, ανέβασε ρυθμούς, πέρασε και πάλι μπροστά με 20-14 και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 29-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ στο 12’ με 34-31 αλλά το παιχνίδι είχε πλέον τον χαρακτήρα του ντέρμπι με το συγκρότημα του Ηρακλή να δείχνει τις αρετές του. Έτσι στο 14’ ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 34-36, στο 17’ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται με 36-40 και τελικά η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με 43-47. Και στην 3η περίοδο το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη και να δίνουν τα πάντα. Στο 24’ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 57-56 και το παιχνίδι πήρε «φωτιά».  Έτσι στο 27’ το σκορ ήταν ισόπαλο με 57-57 και τελικά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι 72-69. Όλα έδειχναν ένα τελευταίο δεκάλεπτο δραματικό όπως και τελικά εξελίχθηκε. Στο 32’ το σκορ ήταν και πάλι ισόπαλο 73-73, ισοπαλία είχαμε και στο 35’ με 75-75 ενώ στο 37’ το σκορ διαμορφώθηκε στο 79-78. Τελικά μετά από ένα φινάλε απαγορευμένο για καρδιακούς, η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη πήρε την πολύτιμη νίκη με 91-88.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ.-Κατωτικίδης-Παζώλης (Στουπίδης)

Δεκάλεπτα: 29-23, 43-47, 72-69, 91-88

Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 26 (2), Μπόζης 18 (2), Πουλιανίτης 7, Απαζίδης 4 (1), Πρίφτης 8 (2), Πεχλιβανίδης 3 (1), Ταχυρίδης 2, Γουέμπστερ 15, Κούντας, Τσέλλος 8.

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Ντάγιος): Παπαρέγκας 35 (7), Γκάθραϊτ 3, Λιάπης 16 (5), Μακρής 8, Χαριτόπουλος 7, Γεωργάκης, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 11 (1), Τέιλορ 2, Βουλγαρόπουλος 6.