Παιχνίδι επιβίωσης ήταν για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας το εκτός έδρας κόντρα στην Φιλαθλητική Ένωση Αθλοπαιδιών Νέας Φιλαδέλφειας -Νέας Χαλκηδόνας για την 9η αγωνιστική της Elite League και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη το πάλεψε και έδωσε τα πάντα για να πάρει την πολυπόθητη νίκη, τελικά γνώρισε την ήττα, με σκορ 65-60.

Όντως ήταν μία αναμέτρηση «ζωής ή θανάτου» και για τις δύο ομάδες οι οποίες ήθελαν πάση θυσία το ροζ φύλλο αγώνα, ως το «φιλί της ζωής», για να πάρουν οξυγόνο για την πολύ δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί. Ήταν πραγματικά ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, στις λεπτομέρειες πάνω από όλα, με τον παράγοντα τύχη να παίζει το δικό του σημαντικό και καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Στο παιχνίδι γκράν γκινιόλ το οποίο πλην της 1ης περιόδου που ήταν υπόθεση των γηπεδούχων (16-6),  ήταν αμφίρροπο, πολύ συγκλονιστικό, με πάθος, δύναμη, αποφασιστικότητα και ωριμότητα τόσο από τους παίκτες της Φιλαθλητικής Ένωσης Αθλοπαιδιών Νέας Φιλαδέλφειας -Νέας Χαλκηδόνας όσο και από τους αντίστοιχους της ομάδας της Καβάλας, οι συγκινήσεις έδωσαν και πήραν. Κατά διαστήματα, να τονίσουμε ότι δικαιολογημένα οι δύο ομάδες  λόγω του βαθμολογικού άγχους, δεν ξέχασαν τι θα πει νευρικότητα, λάθη στις επιλογές τους και γενικότερα η απόδοση τους μερικώς επηρεάστηκε από την μεγάλη ανάγκη που είχαν για τη νίκη. Παρόλα αυτά όμως όλα τα παραπάνω δεν επισκίασαν σε μέγιστο βαθμό την πρόθεση τους να παίξουν καλό μπάσκετ όπως και έγινε, παρά το ότι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με χαμηλό σκορ (65-60) που ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Το σύνολο του Αλέξη Καρατζά κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι απέναντι στην αξιόμαχη Καβάλα (65-60), με συνέπεια να δείξει ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι πέτυχαν την δεύτερη διαδοχική τους νική κι ανέβηκαν στο 2-7, ενώ οι “κυανόλευκοι” γνώρισαν την ένατη τους ήττα σε εννιά παιχνίδια.

Οι δύο άμυνες ήταν εξαιρετικές κι οι δύο άμυνες πολύ σκληρές, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται πλήρως αυτήν την συνθήκη και να παίρνουν προβάδισμα εννιά πόντων (11-2) έπειτα από επτά λεπτά αγώνα, το οποίο μάλιστα διεύρυναν με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (16-6). Aυτήν την φορά ήταν η σειρά των Μακεδόνων να “εγκλωβίσουν” τους Αθηναίους, με συνέπεια να τρέξουν ένα επιμέρους 2-11 και να κάνουν τον αγώνα ένα σκληρό ντέρμπι, φέρνοντάς τον στον πόντο (18-17). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο και προηγήθηκαν (25-26), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια στο -2 (28-26).

Διαιτητές: Παντελίδης-Ρίζος-Μαρτινάκος (Παπαδόπουλος Στ.)

Δεκάλεπτα: 16-6, 28-26, 45-41, 65-60

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Σγούρος 3 (1), Καραμίντζος, Βαφειάδης 3 (1), Στεργιάκης 14, Κοντός, Ζήρος 1, Λίτσος 2, Παπανικολάου, Καραχάλιος 22 (1), Δεϊμέζης 4, Καραλευθέρης 16 (2), Γεωργοπαπαδάκος.

Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 1, Μπόζης 22 (3), Πουλιανίτης 4, Απαζίδης 10 (2), Πρίφτης, Πεχλιβανίδης 2, Ταχυρίδης 7, Γουέμπστερ 7, Τσέλλος 7 (1).