Ο ΓΣ Ελευθερούπολης μπορεί να τα χρειάστηκε ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει επί του εξαιρετικού Παπάγου με 91-87 , χάρις στην ανωτερότητά της στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης αλλά και την ψυχραιμία της από την γραμμή των βολών.

Με αυτήν την επικράτηση της, η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου,  ανέβηκε στο 3-0 και παρέμεινε αήττητη, ενώ το συγκρότημα του Κουρή γνώρισε την πρώτη του ήττα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, αλλά έχει ως παράσημο ακόμη μία εκπληκτική εμφάνιση και μάλιστα απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Koρυφαίος για τους νικητές ήταν ο απίστευτος Τουτζιαράκης με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Hudson με 19 πόντους και έξι ασίστ.

Ο Παπάγος όπως σε όλα τα παιχνίδια του την φετινή σεζόν εκκίνησε πολύ δυνατά επιθετικά και δεν άφησε τον ΓΣΕ να επιβάλει τον ρυθμό του, με τον αγώνα να είναι ισορροπημένος (11-11). Κάπου εκεί όμως οι Καβαλιώτες ανέβασαν στροφές τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (26-18).

Oι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν τα ηνία του αγώνα και μάλιστα με άνεση (38-29), ωστόσο ο οργανισμός των Βορείων Προαστίων απάντησε με ένα σερί 7-0 και μείωσε στους δύο (38-36). Μάλιστα ο αγώνας είχε έντονα τον χαρακτήρα ντέρμπι, κάτι που ήταν ενδεικτικό κι από το σκορ του ημιχρόνου, που ήταν πολύ υψηλό, καθότι οι δύο “μονομάχοι” είναι φύσει επιθετικές ομάδες.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ευφραιμίδης Στ.-Ταρενίδης Κ. (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 26-18, 50-48, 68-62, 91-87

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 19 (4), Αμπατζάς 5 (1), Γράβας 9 (1), Τσουμάνης 7, Ναούμης 8 (2), Ξύδης 5, Βύρλας 10, Τουτζιαράκης 28.

Παπάγου (Κουρής): Γεωργοπαπαδάκος 11 (3), Σανδραμάνης 8 (2), Κόης 6 (1), Καρούζος 14 (2), Μαράκης 6, Σολωμός 11, Μπέλη 6, Καρακώστας 10 (1), Μπαλός 3 (1), Πίτερσον 12.