Oλοκληρώθηκε h πρώτη αγωνιστική της Elite League, με τον ΓΣ Ελευθερούπολης να παίρνει εύκολα τη νίκη σε βάρος του Χαρίλαου Τρικούπη με 95-62 την ώρα που η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έχασε σχετικά εύκολα στο Αγρίνιο με 95-62.

Αγρίνιο – Καβάλα 86-64

Το Αγρίνιο ήταν καλύτερο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης κι έτσι νίκησε την Καβάλα με 86-64, με τους οι Αιτωλοακαρνάνες να βάζουν τις βάσεις της δίκαιης επικράτησής τους μετά την πολύ καλή δεύτερη τους περίοδο (20-7), αφού μετέτρεψαν το 27-21 σε 47-28. Από εκεί κι έπειτα οι παίκτες του Πενταζίδη προσπαθούσαν να επανέλθουν, ωστόσο πλησίασαν αρκετές φορές μέχρι τους 12 κι έτσι δεν απείλησαν τους γηπεδούχους, που στο τέλος μάλιστα άνοιξαν και την διαφορά. To παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στην αρχή, με τους Αγρινιώτες να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 27-21. Η άμυνα ήταν ο οδηγός για το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου, το οποίο με ένα επιμέρους 20-7 έστειλε την διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (47-28), κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη. Από εκεί κι έπειτα το προβάδισμα των γηπεδούχων κυμαινόταν από τους 12-18 πόντους, ενώ με ένα μικρό ξέσπασμα στο τέλος οι “πράσινοι” επικράτησαν” με το τελικό +22 (86-64).

Οι νικητές σούταραν πολύ καλύτερα από τους αντιπάλους τους  (30/62 έναντι 24/57), ενώ κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (33-25), αλλά και στην αναλογία ασίστ/ λαθών (23/11 -11/18). Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νικολαΐδης με 13 πόντους και οκτώ ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο John με 16 πόντους. Για τους νικητές επίσης ξεχώρισε ο Τσουργιάννης με 13 πόντους και επτά ριμπάουντ κι ο Νάσος Μπαζίνας με 11 πόντους κι έξι ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν οι ΤαχυρίδηςΠουλιανίτης και Whitley με 15,15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ελευθερούπολη – Χ. Τρικούπης 95-62

Η Ελευθερούπολη δικαίως θεωρείται ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο και το απέδειξε και σήμερα, συντρίβοντας την αξιόλογη ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη με 95-62. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (28-15). Το σύνολο του Μούτσιου βελτιώθηκε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και με ένα επιμέρους 19-22 στην δεύτερη περίοδο ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο -10 (47-37). Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε πολύ δύσκολα για τους Αιτωλοακαρνάνες, που δέχτηκαν ένα επιμέρους 48-25 και είδαν την διαφορά να παίρνει μεγάλες διαστάσεις.

Οι νικητές σούταραν με 38/69 εντός πεδιάς, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 23/58. Βέβαια ο ΓΣΕ ήταν ανώτερος και στις υπόλοιπες κατηγορίες (38-24 ριμπάουντ, 24-8 ασίστ, 7-14 λάθη), με συνέπεια να φτάσει αναμενόμενα σε αυτήν την άνετη κι επιβλητική νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Hudson με 17 πόντους και 7 ασίστ, την στιγμή που πολλοί παίκτες τους ξεπέρασαν το φράγμα των 10 πόντων (Βύρλας 12, Τουτζιαράκης 10, Γράβας 10, Ναούμης 11). Για τους φιλοξενούμενους πάλεψε η τριάδα Χουχούμη – Δημητρακόπουλου και Μολφέτα με 17, 13 και 11 πόντους.