Η ομάδα μπάσκετ ανδρών του Αστέρα Καβάλας ήταν η μεγάλη άτυχη αφού στην ισοβαθμία έχασε τον τίτλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ από τον Ρούπελ Σιδηροκάστρου ο οποίος κατέκτησε τον τίτλο της.

Πιο συγκεκριμένα η Θύελλα Φερών έβαλε δύσκολα στο Σιδηρόκαστρο στην τελευταία αγωνιστική ωστόσο επικράτησε στο τέλος με 57-58 και κατέκτησε τον τίτλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ στην ισοβαθμία με την Αγία Βαρβάρα Καβάλας και πήρε την άνοδο για την Γ’ Εθνική. Την έκπληξη πήγε να κάνει η χωρίς νίκη στα πλέι οφ Θυελλα Φερών κόντρα στο Σιδηρόκαστρο που μπήκε με πολύ άγχος στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-2 στο 3′ και 21-16 στο δεκάλεπτο. Στο 22′ η Θύελλα ανέβασε την διαφορά στους 7 πόντους με 25-18, αλλά το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου έπαιξε καλή άμυνα και μείωσε 26-24 στο 16′ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 32-29.

Η άμυνα έσφιξε και άλλο, η αφλογιστία των Εβριτών συνεχίστηκε για σχεδόν 5 λεπτά και το σκορ έγινε 32-37 στο 24′. Εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και πέρασαν 40-39 στο 29′ αλλά το Ρουπελ με σερί 0-6 έκανε το 40-45 στο φινάλε της περιόδου ανακτώντας και το ψυχολογικό πλεονέκτημα.

Στην τελευταία περίοδο έγινε μάχη αν και οι Σερράιοι ξέφυγαν 41-47 στο 33′ με το Σιδηρόκαστρο να πάιρνει την νίκη χρυσάφι, το πρωτάθλημα ΕΚΑΣΑΜΑΘ και την άνοδο στις εθνικές κατηγορίες μετά από 13 χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-29, 40-45, 57-58.

ΘYEΛΛΑ ΦΕΡΩΝ (Κεκές): Θεοφάνουδης 4, Ράλλης 12, Κεσανλής 3(1), Μέτα, Δαβουδάνης 3, Ντινούδης 11(1), Κεσεσίδης 5(1), Μπερμπέρης 13(2), Καραπαναγιώτης 6.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ (Κηρύκος): Κάτος 8(2), Φραγκούλης 6(1), Κεμανετζής 2, Δαλαγκόζης 17(3), Γιαννάτος 6, Λουλούδης 3, Παπαδόπουλος 16(1), Τοπολίγκας, Μποζουτσίδης.