Με άνετη νίκη με σκορ 95-67, ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τα Playouts της Α2, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, η οποία στην αναμέτρηση που έδωσε κόντρα στο Παγκράτι στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ

Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη ήταν εντυπωσιακό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με την απόδοση του δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Παγκρατίου να αντιδράσει. Με τρομερή τακτική, πολύ ενέργεια, καλή  άμυνα και περισσότερες επιλογές στην επίθεση η ομάδα της Ένωσης Καβάλας, από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού επέβαλε τον ρυθμό της. Είναι ενδεικτικό ότι στο τέλος της 1ης περιόδου το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη που ήταν εκπληκτικό και έπαιξε εντυπωσιακή άμυνα, «έχτισε» μία διαφορά 20 πόντων και έβαλε πολύ γερές βάσεις για την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης. Το 33-13 της πρώτης περιόδου, έγινε 49-37 στο τέλος του 2ου δεκάλεπτου και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους για την ομάδα της Καβάλας. Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, οι παίκτες της Ένωσης έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας, κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση, συνέχισαν να παίζουν με καθαρό μυαλό και διεύρυναν τη διαφορά στο τέλος της απέναντι στο ανήμπορο να αντιδράσει Παγκράτι, στους 24 πόντους αφού το σκορ έγινε 76-52. Τελικά η νίκη με 95-67 για συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη ήρθε πολύ απλά και κυρίως πολύ φυσιολογικά, με την ομάδα της Καβάλας που έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της να δικαιώνεται απόλυτα.

Διαιτητές: Λόρτος, Αγραφιώτης Ι., Λουλουδιάδης

Δεκάλεπτα: 31-13, 49-37, 76-52, 95-67

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Πενταζίδης): Άρμστεντ 11 (3), Αμπατζάς 6 (1), Ευαγγελίδης 1, Καψαλός 21 (2), Πιεβάλιτσα 2, Πρασίνης 3, Ζαρκαδούλας 14 (1), Ράπτης 22, Δρόσος 5, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 8, Μπανάσας 2.
    Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης, Σταυρακούκας 14 (2), Μανιάς 8 (1), Ζαραϊδώνης, Ζαρίφης 2, Γιοβάνης, Χαϊκάλης 5, Δ. Τσουργιάννης 11 (1), Ταταράκης, Τζουγκαράκης 6, Α. Τσουργιάννης 21 (4).