Όπως αποδείχθηκε για άλλη μία φορά και το απόγευμα του Σαββάτου (9/4), δεν ταιριάζει τελικά ο νομός Καβάλας στην Καρδίτσα, η οποία μετά την ομώνυμη ομάδα ηττήθηκε και από την Ελευθερούπολη με 78-72, με συνέπεια να υποχωρήσει στο 22-2.

Το ανεπιτυχές αυτό αποτέλεσμα δεν επηρεάζει το συγκρότημα του Λιόγα, το οποίο έχει εξασφαλίσει ήδη την απευθείας άνοδο και γι’ αυτό παρατάχθηκε χωρίς τον Μπουρούση. Από την άλλη ο ΓΣΕ χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Τουτζιαράκη και το ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο τις ήττες από Μεσολόγγι και Κόροιβο και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 15-7, παραμένοντας δυναμικά στο κόλπο του πλεονεκτήματος έδρας στα play-off.

Koρυφαίος για τους νικητές ο Τουτζιαράκης με 29 πόντους και 13 ριμπάουντ με τον Djordjevic-Marinkovic να ακολουθεί με 13 πόντους και τον Σκουλίδα να προσθέτει άλλους οκτώ βάζοντας κρίσιμα σουτ. Από την άλλη ο Βεργίνης ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους με Χάλαρη (8 ριμπάουντ) και Draskovic (12 ριμπάουντ) να σκοράρουν από 15 και 12 αντίστοιχα.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες αρχικά με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με έναν πόντο (7-6). Το  ντέρμπι συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με τον Βεργίνη να ισοφαρίζει στους 11 πόντους. Στην συνέχεια ο Τουτζιαράκης με τρίποντο έδωσε ένα προβάδισμα 5 πόντων (18-13). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στα εναπομείναντα λεπτά με το σκορ να κλείνει στο 20-15.

Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τους ψηλούς  Draskovic και Καρρά μείωσαν άμεσα στον πόντο (20-19). Με τον Τουτζιαράκη να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε η ΓΣΕ πήρε εκ νέου προβάδισμα 5 πόντων (26-21).  Δεν υπήρξαν ιδιαίτερες διακυμάνσεις στα επόμενα λεπτά με το σύνολο του Παπαδόπουλου να βρίσκεται στο +4 (30-26) πριν το αντίστοιχο του Λιόγα απαντήσει με ένα 0-5 για το 30-31. Εν τέλει οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή (34-33) και τον Τουτζιαράκη να κάνει πάρτι με 18 πόντους.

Ο ΓΣ Eλευθερούπολης προσπαθούσε να αποσπαστεί από την Καρδίτσα και με τρίποντο του Στάθη πήρε απόσταση επτά πόντων (44-37). Οι φιλοξενούμενοι με δύο σουτ έξω από την περίμετρο πλησίασαν άμεσα στον πόντο (44-43). Το παιχνίδι ήταν κλειστό με την ομάδα του νομού Καβάλας να έχει την πρωτοπορία (50-48). Με σουτ του Πάτρα ο ΓΣΕ απομακρύνθηκε ελαφρώς από τους πρωτοπόρους (55-51). Με τρίποντο του Σκουλίδα οι γηπεδούχοι πήραν αέρα έξι πόντων (58-52), αλλά με γκολ-φάουλ του Χάλαρη ο ΑΣΚ ολοκλήρωσε την περίοδο όντας πίσω με τρεις (58-55).

Οι δύο ομάδες έπειτα δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο στο καλάθι, με τους γηπεδούχους να έχουν πάντα ένα μικρό πλεονέκτημα (62-57). Με τον Σκουλίδα να ευστοχεί σε κρίσιμο τρίποντο οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά πήραν διψήφια διαφορά (67-57) περίπου 5:30 πριν την λήξη του αγώνα. Οι Θεσσαλοί δεν μπόρεσαν να αντεπιτεθούν και τα πάντα τελειώσαν με τρίποντο του Djordjevic- Marinkovic, το οποίο διαμόρφωσε το 75-65 στα 2,5 λεπτά πριν το τέλος.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Τσιαπλής-Λουλουδιάδης (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 20-15, 34-33, 58-55, 78-72

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 29 (2), Ναούμης, Γοργόνης 6, Στάθης 7 (1), Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 8 (2), Σταμπουλής 7 (1), Π. Ερμείδης, Πάτρας 6, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 13 (2).

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 4, Τσιλούλης 6, Καρράς 4, Κακλαμάνος 3 (1), Σπυριδονίδης, Χάλαρης 15 (1), Ντράσκοβιτς 12 (1), Τσούκας 4, Αλεξιάδης 4, Βεργίνης 20 (3), Πεφάνης.