Εύκολα κι απλά… Η Ελευθερούπολη έκανε απλά τη δουλειά της στο πρώτο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Α2, καθώς νίκησε τον Οίακα 87-60 και παρέμεινε αήττητη εντός έδρας στο πρωτάθλημα (9-0).

Ο Παναγιώτης Ερμείδης (16 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΓΣΕ (13-5), που σημείωσε την 4η νίκη στους τελευταίους 5 αγώνες, δίχως να πατήσει ιδιαίτερα το γκάζι. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου έλεγξε το ματς χάρις στο σερί 16-0 που έκανε από το 14’ έως το 20’, έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 25 πόντων (45-20) και επέκτεινε τη διαφορά μέχρι το +36 στο 31’ (73-37). Ο Igor Cvorovic (18 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος του φιλότιμου Οίακα (0-16), ο οποίος πήγε στην Ελευθερούπολη με εννέα παίκτες, αλλά κοίταξε στα μάτια για ένα δεκάλεπτο την τοπική ομάδα και προηγήθηκε τρεις φορές στο σκορ, με τελευταία το 14-15 στο 7’. Την 16η ήττα δεν θα μπορούσε βέβαια να την αποφύγει, όπως και την 5η σε ισάριθμους αγώνες στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων

Διαιτητές: Δημάδης, Χατζηχαρίσης, Σαρακενίδης
    Δεκάλεπτα: 21-17, 45-20, 67-37, 87-60
    Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουτζιαράκης 4, Ναούμης 7 (2), Γοργόνης, Στάθης 10 (1), Ερμείδης Δ. 16 (1/2 βολές, 3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σκουλίδας 9 (3), Καρακεχαγιάς 5 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Σταμπουλής 11 (1/1 βολή, 5/6 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ερμείδης Π. 4, Πάτρας 11, Γεωργίου 6, Djoedjevic-Marinkovic 4.
    Οίακας (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 3 (1/8 τρίποντα), Σκλήκας 3 (1), Τουρλής 3 (1/2 τρίποντα, 7 λάθη), Μαργέλης 8, Τσανίδης 4 (3 κλεψίματα), Χάχαλος 4, Παραράς 3, Μερμίγκης 14 (2/2 βολές, 6/16 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Cvorovic 18 (2/6 βολές, 8/14 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).