Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας εξακολουθεί να… τρελαίνει κόσμο στη φετινή Α2. Η απίθανη ομάδα του Νίκου Πενταζίδη υποχρέωσε την Καρδίτσα στην πρώτη ήττα της με 86-78 στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν επίσης η 6η νίκη σε 7 εντός έδρας αγώνες για την ομάδα-έκπληξη της φετινής Α2, η οποία σούταρε με ποσοστό 52,6% (23/44 δίποντα, 7/13 τρίποντα) και παρότι έχασε τις μάχες των ριμπάουντ από την πανύψηλη Καρδίτσα (28-39), την κράτησε στο 36,6% εντός πεδιάς και είχε σταθερά το προβάδισμα μετά τα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου. Κι ας είδε τον Malcolm Armstead να αποχωρεί τραυματίας από το 24ο λεπτό του αγώνα…

Ο Κώστας Αμπατζάς (21 πόντοι, 9 ασίστ, 7 λάθη), ο Armstead (19 πόντοι) και ο Νίκος Οκεκουόγεν (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι οδηγοί της Καβάλας (9-5). Μιας Καβάλας που δεν φοβήθηκε ποτέ την ομάδα του Δημήτρη Λιόγα και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης μετά το άκρως ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, κατά το οποίο το προβάδισμα άλλαξε χέρια 6 φορές, το σκορ ήταν ισόπαλο άλλες 12 και καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των έξι πόντων (27-21 στο 12’).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Καβάλα ξέφυγε προσωρινά με 50-43 στο 23’ χάρις σε ένα σερί 8-0, αλλά η Καρδίτσα ισοφάρισε γρήγορα (50-50) και στο 25’ ανέκτησε το προβάδισμα με 50-52. Ήταν η τελευταία φορά στο παιχνίδι που δεν έβλεπε μπροστά της την πλάτη της Καβάλας. Εκ του αποτελέσματος, ένα ξέσπασμα αποδείχθηκε αρκετό, για να κάνει τη διαφορά.

Η αρχή έγινε με ένα επιμέρους 10-2 στο 3ο δεκάλεπτο (60-54 στο 28’) και συνεχίστηκε με τους διαδοχικούς πόντους του Αμπατζά στο 4ο, που βοήθησε την ομάδα του να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο 33’ (71-61). Η Καβάλα δεν έμεινε εκεί όμως. Με τη ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση στα ύψη, ξέφυγε με 80-66 στο 36’ και έφτασε εν τέλει εύκολα στη μεγαλύτερη φετινή νίκη της.

Ο Θοδωρής Τσιλούλης (14 πόντοι), ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης (13 πόντοι) και ο Γιάννης Μπουρούσης (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Καρδίτσας (12-1), που πέρα από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε και για πρώτη φορά στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων έπειτα από τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Μαραμής, Τζιοπάνος Γ.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-40, 62-57, 86-78

Καβάλα (Πενταζίδης): Armstead 19 (1/1 βολή, 6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Αμπατζάς 21 (5/5 βολές, 5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 λάθη), Καψαλός 12 (1/2 βολές, 1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Πρασίνης 3, Ζαρκαδούλας (0/5 σουτ), Ράπτης 8, Δρόσος 7 (4 λάθη), Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 16 (4/5 βολές, 6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 10 (6 ριμπάουντ), Τσιλούλης 14 (6/8 βολές, 4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Καρράς 2, Μπουρούσης 13 (1), Κακλαμάνος 11 (3), Σπυριδονίδης 13 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάλαρης 3, Draskovic 7, Τσούκας 5 (1), Αλεξιάδης, Πεφάνης.