Στο κλειστό της Ήλιδας, Κόροιβος Αμαλιάδας και Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας για την 11η αγωνιστική της Α2, μετά από ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις τα έδωσαν  όλα για την 7η νίκη τους αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη με 82-72.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν πολύ ανταγωνιστικές σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έπαιξαν με πολύ πάθος για να πάρουν τη νίκη και γενικότερα δείχνοντας την ανάλογη σοβαρότητα στο παιχνίδι τους, το διεκδίκησαν με τις ίδιες αξιώσεις. Τελικά η αναμέτρηση του Κόροιβου με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας κρίθηκε στο τέλος και όπως αναμένονταν στις λεπτομέρειες με το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη να χάνει στο παιχνίδι. Βέβαια να σημειωθεί ότι το πιο “κλειστό” παιχνίδι της ημέρας έγινε στην Αμαλιάδα, εκεί όπου ο Κόροιβος χρειάστηκε ένα… κρεσέντο τρίποντων στα τελευταία λεπτά, προκειμένου να καταβάλει την Καβάλα με 82-72 και να σημειώσει την 3η νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια.

Παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα της Αμαλιάδας η οποία θέλοντας να επιβάλλει το ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού πίεσε την Ένωση. Μάλιστα στο 4’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4 και στο 8’ το σκορ έγινε 16-13 με τους παίκτες του Νίκου Πενταζίδη σιγά σιγά να ξεδιπλώνουν τις επιθετικές τους αρετές. Τελικά το 1ο δεκάλεπτο βρήκε τον Κόροιβο να είναι μπροστά στο σκορ με 23-20, σε ένα δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες έπαιξαν ποιοτικό και ανοιχτό μπάσκετ παρά το άγχος που είχαν για την κατάκτηση της νίκης. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, η δύναμη και το πάθος κυριάρχησαν κάτω και από τα δύο καλάθια, οι δύο αντίπαλοι έδειξαν αποφασιστικότητα και στο 14’ το παιχνίδι άρχιζε από την αρχή αφού Κόροιβος και Ένωση ήταν ισόπαλες με 29-29. Το παιχνίδι εξελίσσονταν σε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι, είχε μία άγρια ομορφιά και στο 16’ η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά όταν το σκορ έγινε 31-33. Με καλάθι 3 πόντων στο 17’ ο Κόροιβος πέρασε και πάλι μπροστά με 34-33 και τελικά η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με 39-36. μετά από ένα μέτριο αλλά πολύ ισορροπημένο δεκάλεπτο παρά την όση διάθεση έδειξαν Κόροιβος και Ένωση. Το τρίτο δεκάλεπτο αναμένονταν με τεράστιο ενδιαφέρον. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά του και στα μισά της 3ης περιόδου είχαμε μία ακόμη ισοπαλία στο σκορ το οποίο εκείνη τη στιγμή ήταν 41-41. Το παιχνίδι εξελίσσονταν σε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι, σε μία πολύ σπουδαία αναμέτρηση και στο 27’ το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη πέρασε και πάλι μπροστά με 48-49 για να ολοκληρωθεί το 3ο δεκάλεπτο με 56-52 μιας και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια κενά στην άμυνα της Ένωσης. Η τύχη του αγώνα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες και στο 33’ Κόροιβος και Ένωση πήγαιναν κοντά στο σκορ το οποίο σε εκείνο το σημείο ήταν 59-58. Η αγωνία ήταν στην κορύφωση της και στα μισά της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 2 πόντους, δηλαδή με 62-60.   Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Κόροιβου που ήθελε τη νίκη περισσότερο από την Ένωση, ανέβασε τους ρυθμούς της αισθητά και στο 37’ το σκορ έγινε 71-62 για να πάρει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα αφού το τελικό αποτέλεσμα ήταν 82-72.

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Νάστος, Ρίζος
    Δεκάλεπτα: 23-20, 39-36, 56-52, 82-72
    Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 22 (4), Μίτροβιτς 6 (1), Ναούμης, Ετζιάκα, Μαστρογιαννόπουλος 18 (4), Κάππος 10 (2), Μιχαλούτσος 8 (2), Τάταρης 6, Μαστόρος 8 (1), Γκαβασιάδης 4, Νάνος.
    Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 17 (1), Μπρουκς, Αμπατζάς 11 (1), Καψαλός 6, Ζαρκαδούλας 6, Ράπτης 4, Δρόσος 15, Αγγελάκος 9 (1), Οκεκουόγεν 4.

15. Οίακας 0-10 (576-994) 10

* Εκκρεμεί ο αγώνας Χαρίλαος Τρικούπης – Καρδίτσα (10η αγωνιστική, 12/1).

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
    * Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.