Πολλά αμυντικά προβλήματα παρουσίασε ο ΓΣ Ελευθερούπολης και μακριά από τον καλό του εαυτό έχασε στον Αμύντα με 76-64 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α2.

Ο Αμύντας που μπήκε πολύ δυνατά, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον ΓΣΕ που παρουσίασε αδυναμίες στην άμυνα του στα πρώτα λεπτά και τα κατάφερε αφού στο 3’ προηγήθηκε με 9-0 και στο 7’ το σκορ έγινε 18-9 για να ολοκληρωθεί η 1η περίοδος με 24-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γρηγόρη Παπαδόπουλου προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Αμύντας ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση. Έτσι στο 13’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφιο αριθμό πόντων όταν το σκορ έγινε 28-17 και σχεδόν στα μισά το σκορ διαμορφώθηκε στο 35-25. Ο ΓΣΕ έδειξε ότι είχε πολλά αμυντικά και αδυναμίες που όφειλε στη συνέχεια να μειώσει πριν είναι αργά. Σταδιακά αυτό άρχισε να γίνετε πράξη, όταν στο 18’ ο ΓΣΕ μείωσε τον Αμύντα στο 35-31 και το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-32. Στην 3η περίοδο, ο Αμύντας συνέχισε να «χορεύει» την άμυνα της Ελευθερούπολης και στο 23’ διαφορά είχε την μέγιστη τιμή της όταν το σκορ έγινε 49-36 και στο 27’ το σκορ έγινε 51-41. Τελικά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά να είναι στους 14 πόντους αφού το σκορ έγινε 59-45. Όλα έδειχναν ότι είχαν κριθεί και πως η 4η περίοδο θα είχε τυπικό χαρακτήρα όπως και έγινε. Ο Αμύντας είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του αφού είχε επιβάλλει το ρυθμό του, ο ΓΣΕ ήταν ανήμπορος να αντιδράσει, στο 34’ το σκορ έγινε 63-55 και τελικά η ομάδα της Ελευθερούπολης υποχρεώθηκε στην 2η ήττα της στο πρωτάθλημα με 76-64.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Χαλαμπαλάκης-Τσιμπούρης

Δεκάλεπτα: 26-17, 40-32, 59-45, 76-64

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Avare 11 (3), Ζούπας 3, Τοπάλι 17 (1), Σιούντρης 5 (1), Γκρέκας 7 (1), Βαρδιάνος 5, Κουκουνιάς 2, Γιούση, Γκάτζο 2, Μπέλη 10, Βύρλας 14.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14, Ναούμης 5 (1), Γοργόνης 16 (3), Δ. Ερμείδης 9 (2), Σκουλίδας 5, Καρακεχαγιάς, Π. Ερμείδης, Πάτρας, Κάδρας, Djordjevic-Marinkovic 15 (2).