Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης ο οποίος εντός έδρας νίκησε την Καρδίτσα με 85-77 μετά από πολύ εμφάνιση ενώ από την άλλη πλευρά η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας γνώρισε την ήττα στον Πανερυθραϊκό με σκορ 83-56.

Η Ελευθερούπολη ήταν η ανώτερη ομάδα στο “ντέρμπι” της αγωνιστικής και πολύ δίκαια πρόσθεσε στο ενεργητικό της δίκαια τη νίκη σε βάρος της Καρδίτσας. Οι Καβαγλιώτες δημιούργησαν διαφορά 20 πόντων στην 3η περίοδο και νίκησαν εύκολα την Καρδίτσα 85-77, παραμένοντας στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας αισιοδοξώντας για ακόμη καλύτερες ημέρες στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 των ανδρών.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ι.

Δεκάλεπτα:
     21-26, 44-34, 64-44, 85-77

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος):
    Παπασάβογλου, Τσιλούλης 13 (2), Τσουμάνης 13 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Ράπτης 5, Σταμπουλής 6, Ερμείδης 13 (3), Χαρίτογλου, Δημάκος 25 (3/4 βολές, 5/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Χάλαρης, Σιγκούνας 2, Νίκου 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 4 λάθη).
    Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αμβράζης, Καρράς 22 (8/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 τάπες), Μακρής 2, Κακλαμάνος 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκρέκας 14 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Βαβάτσικος 9 (3 κλεψίματα), Καλλές, Τσούκας 2, Τσούμας 2.

Μόνο ένα δεκάλεπτο ζορίστηκε ο Πανερυθραϊκός κόντρα στην Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, καθώς άνοιξε διάπλατα τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην 4η νίκη του στα τελευταία πέντε παιχνίδια με το πειστικό 83-56.

Διαιτητές: Κοντίλης-Τσιμπούρης-Φάκαρος
    Δεκάλεπτα: 15-13, 38-26, 57-46, 83-56
    Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 2, Καλλιανιώτης 9 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Βουγιούκας 10, Σκάνδαλος 7 (1), Χαρμπ 1, Καμπουρίδης 11 (1), Στάθης 4, Παπανικολάου 2, Στασινόπουλος, Αθανασούλας 18 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Κατσογιάννης 2, Φιλιππάκος 17 (8/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ).
    Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Πενταζίδης): Αμπατζάς 5 (1), Σαββίδης 8 (1), Καρκατσέλης 4 (1), Ζαραϊδώνης 13 (2), Χίμενα-Κουλάλης, Συλαίος, Πάτρας 5 (6 ριμπάουντ), Καρακεχαγιάς 7 (1/9 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βακουφτσής 9, Μακαρίτης 2, Πρασίνης 3.

Τα αποτελέσματα-9η αγωνιστική

Λίγο έλειψε να πέσει θύμα μιας από τις μεγαλύτερες φετινές εκπλήξεις ο Ολυμπιακός στο Ψυχικό. Εκεί όπου χρειάστηκε να τελειώσει το ματς με σερί 0-6 στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, προκειμένου να καταβάλει το Ψυχικό με 71-76 στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της Α2.

Αντιθέτως, το… τρένο του Δημήτρη Λιόγα παρέσυρε στο διάβα του τον Οίακα. Το εκλπηκτικό Παγκράτι συνέτριψε 125-71 την ομάδα του Ναυπλίου και δημιούργησε φετινά ρεκόρ σε πόντους (125) και διαφορά (+54) στην Α2. Την 3η συνεχόμενη νίκη του σημείωσε ο Απόλλωνας στη Βέροια, όπου κατέβαλε τον Φίλιππο με 77-58.

Εύκολο απόγευμα πέρασε το Μαρούσι με αντίπαλο τη Δάφνη Δαφνίου, την οποία νίκησε 80-56.

14. Καβάλα 0-8 (537-646) 8

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
    * Στο 2ο γύρο συνεχίζουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.

* Ο Φίλιππος Βέροιας, ο Αμύντας, ο Τρίτωνας και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
    * Αναλυτικά οι δύο αγώνες που εκκρεμούν και πότε έχουν οριστεί: Φίλιππος Βέροιας – Αμύντας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00), Οίακας Ναυπλίου – Τρίτωνας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00).