Μετά από αγωνιστική απραξία 154 ημερών, ακριβώς δηλαδή 5 μηνών, η Α2 μπάσκετ των ανδρών επέστρεψε σε δράση και ο ΓΣ Ελευθερούπολης στην εκτός έδρας αναμέτρηση που έδωσε στην Πάτρα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής έχασε από τον ανώτερο Απόλλων με (97-82), ενώ η Ένωση που θα παίξει την Τρίτη θα υποδεχθεί το Παγκράτι.

Το παιχνίδι σε όλη η διάρκεια του ήταν πολύ καλό από πλευράς θεάματος με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό και ανοιχτό μπάσκετ, ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ στις δύο πρώτες περιόδους και παρουσίασαν υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Όλα κρίθηκαν όμως στο β’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο Απόλλων Πάτρας ήταν ανώτερος από τον ΓΣΕ, πιο ουσιαστικός και εύστοχος και δίκαια στο τέλος με σχετική άνεση κατάκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Όλα κρίθηκαν  στο β’ ημίχρονο

Η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε από την αρχή του παιχνιδιού να επιβάλλει τον ρυθμό της, στο 2ο λεπρό προηγήθηκε με 4-0 και στα μισά της 1ης περιόδου, παρά την αντίδραση της Ελευθερούπολης, ήταν μπροστά με 9-6. Το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτό μπάσκετ και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-23 δείχνοντας το δρόμο για το τι θα ακολουθήσει στην εξέλιξη του. Στην 2η περίοδο το θέαμα εξίσου πολύ καλό, Απόλλων Πάτρας και ΓΣ Ελευθερούπολης συνέχισαν ναι παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, παρουσιάστηκαν αρκετά εύστοχοι και στο 12’ το σκορ έγινε 33-29. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι σε θέση οδηγού, και στα επόμενα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, με 39-34 στο 16’ με 46-44 στο 18’ ενώ η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τον Απόλλων Πάτρας να είναι μπροστά με 4 πόντους, δηλαδή 52-46. Στην 3η περίοδο το σκηνικό άλλαξε. Η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να διευρύνει την διαφορά της ανεβάζοντας οι παίκτες της αισθητά την απόδοση τους ενώ από την άλλη πλευρά το συγκρότημα της Ελευθερούπολης αντιμετώπισε  προβλήματα στην επίθεση αφού δεν είχε το εύκολο καλάθι και παρουσίασε κενά στην άμυνα. Στο 25’ το σκορ έγινε 65-52, στο 27’ ήταν 70-54 και η 3η περίοδος έκλεισε με τον Απόλλων Πάτρας να προηγείται με 79-59. Όλα έδειχναν ότι τα πάντα είχαν κριθεί και ο Απόλλων Πάτρας ήταν αγκαλιά με τη νίκη κάτι το οποίο επαληθεύθηκε και στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα. Στο 16’ το σκορ έγινε 88-68 και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την Πάτρα να κερδίζει με σκορ (97-82).

Ο ΓΣΕ απέκτησε τον Αλ. Σιγκούνα

Τέλος να τονίσουμε ότι η ομάδα της Ελευθερούπολης ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο λίγο πριν από την επανεκκίνηση της Α2, δείχνοντας εμφανώς τις υψηλές βλέψεις που έχει στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Ελευθερούπολης εκμεταλλεύτηκε λοιπόν το δικαίωμα που έδωσε η ΕΟΚ για μία επιπλέον μεταγραφή και πρόσθεσε στο ρόστερ της τονΑλέξανδρο Σιγκούνα.

Ο 33χρονος φόργουορντ ξενιτεύτηκε το 2020 για να παίξει στην κροατική Vrijednosnice Osijek, εντούτοις έχει πολυετή εμπειρία από την Α2. Ο Σιγκούνας έχει παίξει σε πολλές ομάδες στο παρελθόν, ξεκινώντας την πορεία του από τον Πανιώνιο το 2006. Στη συνέχεια πέρασε από την Ολύμπια Λάρισας, την Καβάλα, τον Ηρακλή, τον Πανελευσινιακό, το Παγκράτι, τον ΚΑΟΔ, τον Αρκαδικό, τον Ερμή Λαγκαδά, τον Απόλλωνα Πάτρας, την Κύμη, το Περιστέρι, τον Ρέθυμνο και πιο πρόσφατα τον Κόροιβο. Με άλλα λόγια, η Ελευθερούπολη θα γίνει η 15η διαφορετική ομάδα στην Ελλάδα για τον Σιγκούνα, ο οποίος πέρα από την Κροατία έχει επισκεφτεί και τη Σουηδία (BC Lulea) τη σεζόν 2014-15.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Σκούτας-Ραχιώτης
    Δεκάλεπτα: 25-23, 52-46, 79-59, 97-82
    ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσιακμάς 15 (3), Νιφόρας, Αγγέλου 12 (2), Ζούμπος 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 21 (7/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Διαμαντάκος 11 (8 ριμπάουντ, 4 τάπες), Μολφέτας 14 (2), Φραγκοπαναγιώτης, Μπαζίνας 4 (1), Κογιώνης, Κανελάκης, Αντωνάκης 5 (10 ριμπάουντ, 10 ασίστ).
    ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ: (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 11 (1/7 τρίποντα, 3/9 δίποντα, 5 ασίστ), Τσουμάνης 13 (10/10 βολές, 1 τρίποντο), Ράπτης 17 (8/11 δίποντα), Σταμπουλής 1, Ερμείδης, Δημάκος 26 (6/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Χάλαρης 8, Νίκου 6 (9 ασίστ).