xerox
xerox

Με νίκες συνέχισαν στο πλαίσιο της εμβόλιμης 8ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής, ο Αετός Οφρυνίου (1-0) και ο ΜΑ Ορφανίου (0-3 στα χαρτιά) ενώ ο Νέστος στην Χρυσούπολη με ανατροπή νίκησε την ΑΕ Ευόσμου (3-2)

 

Για τον Αετό Οφρυνίου η νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Ελπίδα Σαπών, ήταν μονόδρομος μετά την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική μέσα στην Ξάνθη και τελικά το συγκρότημα του Δημήτρη Μαγκαφίνη, αξιοποιώντας την ανωτερότητα του και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο με επιθετικούς προσανατολισμούς, πήρε την πολυπόθητη νίκη με σκορ (3-0) και παρέμεινε ζωντανό στο κυνήγι για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Πολύ σημαντική αναμέτρηση ήταν αυτή ανάμεσα στο Νέστο Χρυσούπολης και την ΑΕ Ευόσμου,  ανάμεσα σε δύο ομάδες οι οποίες καταβάλουν προσπάθειες για να παραμείνουν στην κατηγορία. Τελικά μετά από ένα 90λεπτο για γερά νεύρα με πάθος και δύναμη και αρκετές φάσεις, με ανατροπή ο Νέστος πήρε το σπουδαίο «τρίποντο με (3-2).

Από κει και πέρα θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο ΜΑ Ορφανίου πρόσθεσε στο ενεργητικό του, στα χαρτιά (0-3) τους τρεις βαθμούς της νίκης σε βάρος της Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου η οποία με την επανέναρξη του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου αποχώρησε από την ποδοσφαιρική δράση

 

Γ’ Εθνική-1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα-8η αγωνιστική

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων που διεξήχθησαν στο πλαίσιο της εμβόλιμης 8ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής, είναι τα εξής:

 

Ηρακλής Αμπελοκήπων – Απόλλων Παραλιμνίου 2-2
ΑΕ Αμπελοκήπων – Ορφέας Ξάνθης 1-2
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Εθνικός Σοχού 1-2
Αετός Οφρυνίου – Ελπίδα Σαπών 3-0
Νέστος Χρυσούπολης – ΑΕ Ευόσμου 3-2
Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου – ΜΑ Ορφανίου 0-3 α.α.
Ένωση Αλεξανδρούπολης – ΑΕ Διδυμότειχου 3-1
Άρης Αβάτου – Πανδραμαϊκός 1-2

 

Γ’ Εθνική-1ος όμιλος

Η βαθμολογία-8η αγωνιστική

1. Ορφέας Ξάνθης 22 (16-4)
———————————
2. Αετός Οφρυνίου 19 (15-3)
3. Πανδραμαϊκός 19 (11-3)
4. Ηρακλής Αμπελοκήπων 16 (18-5)
5. Απόλλων Παραλιμνίου 13 (12-5)*
6. Αλεξανδρούπολη FC 13 (10-10)
7. Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 13 (9-12)
8. Ελπίδα Σαπών 11 (7-7)*
9. Νέστος Χρυσούπολης 10 (8-7)*
10. Εθνικός Σοχού 10 (8-9)
—————————————
11. Άρης Αβάτου 7 (7-8)*
12. ΑΕ Ευόσμου 7 (8-11)*
13. ΑΕ Αμπελοκήπων Δράμας 7 (7-12)*
14. ΑΕ Διδυμοτείχου 6 (9-11)
15. Αναγέννηση Θαλασσιάς 0 (2-18)
16. Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (αποχώρησε από το πρωτάθλημα)
* Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

 

Γ’ Εθνική-1ος όμιλος

Η ερχόμενη-9η αγωνιστική

Συνοπτικά οι αναμετρήσεις που θα διεξαχθούν για την 9η αγωνιστική στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής, είναι οι εξής:

 

Απόλλων Παραλιμνίου – Ορφέας Ξάνθης
Εθνικός Σοχού – Ηρακλής Αμπελοκήπων
Ελπίδα Σαπών – ΑΕ Αμπελοκήπων
ΑΕ Ευόσμου – Αναγέννηση Θαλασσιάς
ΜΑ Ορφανίου – Αετός Οφρυνίου
ΑΕ Διδυμότειχου – Νέστος Χρυσούπολης
Πανδραμαϊκός – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου
Άρης Αβάτου – Ένωση Αλεξανδρούπολης

Comments are closed.