Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός για τις δύο ομάδες του νομού Καβάλας στα παιχνίδια που έδωσαν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής αφού είχαμε την ήττα της Ελευθερούπολης και την ήττα της Ένωσης.

Ειδικότερα να τονίσουμε ότι είχαμε τη δεύτερη συνεχόμενη άνετη νίκη που πέτυχε η Ελευθερούπολη, η οποία μετά από καλή εμφάνιση επιβλήθηκε με 79-67 της Δάφνης Δαφνίουμε τον Θωμά Νίκου να μοιράζει μόνος του περισσότερες ασίστ στο πρώτο ημίχρονο (12), απ’ όσες είχαν οι φιλοξενούμενοι σε 40 λεπτά (11)! Από την άλλη πλευρά περίπατο έκανε και ο Οίακας, που νίκησε την Καβάλα 80-64 στο Ναύπλιο. Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη έκανε πολύ μέτρια εμφάνιση, είχε αρκετά κενά κυρίως στην άμυνα και δικαιολογημένα υποχρεώθηκε  στην 2η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, προβληματίζοντας ταυτόχρονα.

Δεκάλεπτα: 18-20, 42-35, 69-49, 79-67
    Ελε’υθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 15 (5/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα), Τσουμάνης 14, Χρυσόπουλος 10 (1), Ράπτης 7, Σταμπουλής 6, Ερμείδης, Χαρίτογλου, Δημάκος 4, Χάλαρης 18 (9/10 δίποντα), Νίκου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 15 ασίστ).
    Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Σκόρδος 3, Μπήλιος, Μπέμπης 7 (1), Μαλέλης 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καννάς 1, Τζουγκαράκης, Στέφος 7, Τσορμπατζόγλου, Καραΐσκος 2, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ζαραϊδώνης 12 (2), Στεφανίδης 11 (1).

Οίακας Ναυπλίου – Καβάλα 80-64
    Διαιτητές:
     Ζακεστίδης-Γιακείμη-Γεράνιος
    Δεκάλεπτα: 19-13, 41-31, 65-45, 80-64
    Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 17 (5/16 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χαϊδάς 1, Κουμπούρας 20 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πελεκάνος 11 (3), Παπαφλωράτος 3 (1), Ευστρατίου, Βύρλας 9, Καλλινικίδης 3, Σκορδάς 14, Χάχαλος 2, Χρονόπουλος, Τουρλής.
    Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης, Σαββίδης, Αμπατζάς 7 (1), Βακουφτσής 7, Καρκατσέλης, Πρασίνης, Μάρουσιτς 15 (2), Χείλαρης 17 (1), Πάτρας 6, Καρακεχαγιάς 12 (2), Κασιούμης (8 ριμπάουντ).

16. Αμύντας 2 (0-2) -39

* Ο Απόλλωνας Πάτρας και ο Φίλιππος Βέροιας έχουν δύο αγώνες λιγότερους. Ο Πανερυθραϊκός, η Καρδίτσα, η Καβάλα, ο Κόροιβος, το Ψυχικό και ο Αμύντας έχουν έναν αγώνα λιγότερο.