Η Ελευθερούπολη πέρασε σαν τρένο από τον Υμηττό, την ώρα που η Ένωση Καλαθοσφαίρισης \έχασε από την ομάδα του Τρίιτωνα.

Εντυπωσιακή ήταν η Ελευθερούπολη, μία εβδομάδα μετά την εντός έδρας σφαλιάρα της πρεμιέρας από το Μαρούσι. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου μπήκε αγριεμένη στο κλειστό του Υμηττού και σωσε τον Αμύντα 79-47με τον Γιάννη Δημάκο να σημειώνει 14 από τους πρώτους 17 πόντους των Καβαλιωτών! Η Ελευθερούπολη δεν είδε ποτέ την πλάτη του Αμύντα μετά το αρχικό 2-0 των γηπεδούχων και δημιούργησε διαφορά 15 πόντων στο 16’ (21-36) χάρις σε ένα επιμέρους 1-15, το οποίο έγινε 5-26 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (25-47). Ο Αμύντας δεν αντέδρασε ποτέ. Η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη ήταν πολύ άστοχη (1/12 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο και 3/28 συνολικά) και σούταρε με 30% εντός πεδιάς  απέναντι σε μία Ελευθερούπολη που είχε 7/12 τρίποντα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης και 11/23 συνολικά. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +35 στο 39’.

Από την άλλη πλευρά ένα ξέσπασμα έκανε όλη τη διαφορά στην Καβάλα, όπου ο Τρίτωνας στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δήμογλου», μετέτρεψε το εις βάρος του 55-50 σε 59-65 στην τρίτη περίοδο και έλεγξε το παιχνίδι από εκεί και πέρα, φτάνοντας εν τέλει εύκολα στη νίκη (76-91). Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 33-25 στο 14’ και με 41-35 στο 17’, ωστόσο είδε τον Τρίτωνα να κλείνει το 20λεπτο με 4-13 και να κάνει ένα νέο ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας από εκεί και πέρα στο σκορ. Ο Νίκος Κόκκαλης (28 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ήταν ο ηγέτης του Τρίτωνα, που κυριάρχησε στα ριμπάουντ (45-28) και είχε 13/31 τρίποντα.