Παίζοντας εκπληκτική άμυνα και με μία επίθεση «φωτιά», η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας εντυπωσίασε μέσα στα Φάρσαλα και πήρε εντυπωσιακή νίκη με σκορ 52-82, για την 5η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη ήταν αλάνθαστο, εντυπωσίασε και στις 4 περιόδους και πήρε δίκαια και πανάξια την πολυπόθητη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-20, 30-36, 37-62, 52-82

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Βασιλόπουλος-Αγραφιώτης Γρ.
    Φάρσαλα (Γιασσάρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13 (1), Τσούμας 8 (1), Βρεττάς 5 (1), Πεταλωτής 10 (1), Μουλάς 2, Τσούκας 12 (2), Δέσπος 4
    Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 19 (3), Παντόπουλος, Μπανάσας 2, Λαμπρόπουλος 15 (3) Σαββίδης, Ζώτος, Αδαμόπουλος 10, Αμπαράς 10 (1), Πιεβάλιτσα 3 (1), Φλιάτης 10, Νταλός 3, Τεπετίδης 10

Μόνος πρώτος είναι ο ΠΑΣ Γιάννινα

Μόνος πρώτος είναι στη βαθμολογία ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Γιαννιώτες επιβλήθηκαν του Αίαντα Ευόσμου με 77-70 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας, όντας αήττητοι στις πρώτες πέντε αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο υπολόγιζε, μιας και μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν το προβάδισμα με διψήφια διαφορά μέχρι και το τέλος της γ’ περιόδου, οι Θεσσαλονικείς έκαναν την αντεπίθεση τους στο φινάλε και έφτασαν το σκορ ακόμα και στο 66-63. Εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και κατάφεραν στο τέλος να φτάσουν στη μεγάλη νίκη. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο αρχηγός Πάτρας με 20 πόντους, ενώ άλλους τόσους είχε και ο Ναούμης.

Το αποτέλεσμα της αγωνιστικής ανήκει στην Καβάλα, η οποία πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα των Φαρσάλων, επικρατώντας με 82-52 και σταματώντας το αήττητο των Θεσσαλών. Η ομάδα του κόουτς Πενταζίδη βρισκόταν με το… μαχαίρι στα δόντια και πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση, δεχόμενη μόλις 52 πόντους και με τον επιθετικό της πλουραλισμό κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.

Μεγάλο αποτέλεσμα όμως πήρε και ο Πρωτέας Γρεβενών, ο οποίος πέρασε από τα Πεύκα, επικρατώντας των Μαχητών-Πειραματικού με 94-91 στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τις εντυπώσεις, μιας και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με διψήφια διαφορά στο σκορ (62-48), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν ακόμα και να προηγηθούν (77-74), όμως το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στην παράταση το παιχνίδι πήγαινε στον πόντο, και με το σκορ στο 92-91 υπέρ των φιλοξενούμενων, ο Μητσάκης κάνει φάουλ, οι φιλοξενούμενοι ευστοχούν και κάνουν το 94-91, ενώ το σουτ στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Στις νίκες επέστρεψε η ΧΑΝΘ, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας του Στρατωνίου με 77-70 και άφησε πίσω την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο φινάλε, οι Επτανήσιοι δεν έχασαν το προβάδισμα, φτάνοντας σε μία πολύτιμη νίκη.

Το τρένο της Ευκαρπίας δεν έχει σταματημό, με τους νεοφώτιστους να νικούν και τη Γέφυρα με 70-63, μετρώντας τέσσερις σερί νίκες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι είχαν διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι και τις απουσίες των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να συνεχίσουν την εξαιρετική πορεία που έχουν ξεκινήσει μέχρι στιγμής.